Registruotis | 
Dabar naršo: 0 vartotojų ir 138 svečiai
Apžvalgos

Despotin Fam - Odisėja 49

@ Despotin' Projects, 2010

Dviejų jaunų muzikos mylėtojų Shmėkla ir Vaiper keliai susikirto daugiau nei prieš šešerius metus. Savo muzikinius gebėjimus vyrukai įprasmino ir garsiai apie save paskelbė 2004 metais išleisdami albumą "Iš kitos ekrano pusės". Jauni ir entuziastingi reperiai ties šiuo albumu nesustojo, jie toliau augo ir tobulėjo. 2005 nugalėję keletą internetinių beatmakerių ir mc battle, jaunieji muzikos kūrėjai įkūrė Despotin Fam. Šis projektas jau 2006 metais buvo nuominuotas A.LT (Alternatyvios muzikos apdovanojimai) apdovanojimuose, o Vaiper buvo pripažintas geriausiu beatmakeriu.

Despotin Fam grupuotę, žinoma, sudaro ne vien tik šis duetas, po šiuo pavadinimu slepiasi tokie MC kaip Liezhuvis, Andrewla, beatmakeris Serumas, DJ Justas Fresh, saksofono ir bass ekspertai. Taigi, būtent šie Despotin'ai mums žadėjo ir albumą "Odisėja 49", kurio kantriai laukėme. Ir ta didžioji diena atėjo - šis "kūdikis" išvydo dienos šviesą.

Dar prieš pasirodant "Odisėjai 49" radijo stočių eteriuose skambėjo "Venera" ir "Noriu rėkt" kūriniai. Pastarajam atlikti į savo gretas Despotin Fam pasikvietė saldžiabalsę Jazzu. "Noriu rėkt" - tai puikiai naujam gyvenimui atgimęs "Exem" grupės Mato Petriko kūrinys spektakliui. Nors "Noriu rėkt" buvo užvaldęs radijo stočių eterius "Odisėja 49" pradedama kūriniu "Venera", kuriame Shmėkla ir Vaiperis pasakoja apie pavojingą kelionę į Venerą. Šios planetos gyventojos užbūrė Marso planetos atstovus ir štai kūrinyje jie skelbia " lik sveikas, Marse". Tai šmaikštus ir ritmingas kūrinys apie tuos sudėtingus vyro ir moters santykius.

"Noriu rėkt" ir "Venera" kūriniai puikiai apibūdina ir visą albumą. Šis Despotin Fam "naujagimis" tiek instrumentine, tiek vokaline prasme yra labai kokybiškas ir energingas. Kūriniuose karts nuo karto išgirstame saksofoną, netrūksta čia ir scratchų bei kitų muzikinių kuriozų. Taigi, tai ką girdime albume, nėra vien repas, tai nėra vien elektronika ir ne džiazas - tai kažkas unikalaus lietuviškos muzikos padangėje.

Kūrinys pažymėtas pirmu numeriu vadinasi "Antras" kūrinį pradeda ilgaliežuvis MC Liezhuvis, o jam asistuoja Shmėkla ir Vaiperis. Šiame kūrinyje atskleidžiamos kai kurios albumo kūrimo detalės ir kliūtys užklupusios jo kūrėjus. Kūrinio instrumentalas taip pat visiems gerai žinomas - jis atstovauja ZIP singlo "Senoji mokykla" skambesiui. Šį muzikinį suktinį galima pavadinti savotišku intro.

Kūrinys "Kaip mes tai pradėjom" kvepia nostalgija seniems geriems laikams: tūsams, rytams parkuose, saulėtoms dienoms, tačiau tuo viskas nesibaigia, nes " mes vis dar ieškom, vis nerandam". Nors kūrinys persisunkęs praėjusių akimirkų ilgesiu, liūdesio čia nerandu. Tai lengvas saulėtas kūrinys, primenantis gražias prabėgusias vasaras ir audringas paauglystės dienas.

"Nonsensų vakaras" ir "Pjese" kūrinių rimtas tvirtesnis. Tačiau tematika ir nuotaika nedaug skiriasi nuo prieš tai buvusių. Štai po "Nonsensų vakaro" seka "Meilė kaip flow", Dainos priedainis verčia pajudėti, ritmas ir repas ganėtinai greitas, lengvas flow puikiai dera prie neįpareigojančio teksto, kurio net lovoje norisi klausyti.

Dar viena priežastis, (pirmoji kokybė ir atlikimas), dėl kurios šis albumas tikrai vertas dėmesio yra ta, jog "Odisėjos" nuotaikos ir temos kinta. Įpusėjus albumui svarbia tema tampa žmogaus vieta ir paskirtis mūsų valstybėje bei kitos panašios problemos. Tad nuo vėjavaikiškų dienų prisiminimų atlikėjai imasi kalbėti svarbesnėmis temomis, kurios aktualios šiomis dienomis.

Kūriniuose "Karta be perukų", "Be dramos" ir "Keistas jis" aktualūs nūdienos klausimai aptariami labai ritmingai: flow tiesiog sklando byto platybėse. Tarp šios muzikinės trijulės įsiterpęs "Penktadienis, gal" keistas kūrinys, priedainio pateikimo klausimas išspręstas labai įdomiai. Vaikinai štai švelniais ir ramiais balseliais uždainuoja "bet ši diena tai tik nuotrupa to to to to.. " Visgi klausant antrą ir trečią kartą, toks priedainis ima "kabinti" ir verčia niūniuoti jį drauge su atlikėjais.

Po šio keisto kūrinuko seka "Maxima pt1" ir "Maxima pt2" - tai kontrastingi kūriniai. Pirmoji "Maxima" dalis skamba lengvai, o antroji - visiška priešingybė primajai - labai energinga. Beje, šią trumpą muzikinę variaciją atlieka tik mc Liezhuvis. Šie kūriniai didelio įspūdžio nepalieka, jie tiesiog lengvai suvirpina ausų būgnelius.

Albume esanti "Reprezentas 1 love" bene vienintelė regio prieskoniais pagardinta muzikinė variacija. Bene tai ir vienintelis kūrinys, kuriame girdime ne vien lietuvišką repuką. Šio kūrinio ritmas ir repas tvirtas, tačiau visiškai neįpareigojantis ir laisvas. Bet apie laisvumą neverta kalbėti, nes būtent tokiu skambesiu praturtinta didžioji albumo dalis.

Paskutiniai trys kūriniai mažai skiriasi nuo pirmųjų. Štai "Neišgelbės žemės vien tik filmai" su Mental crew pakankamai sarkastiška ir ironiška daina. "Mental crew" vyrukai Dada ir Arty suteikia šiam kūriniui savotiško šarmo ir žavesio, be to instrumentalas puikiai dera prie kūrinio pavadinimo ir atlikėjų flow. Šią muzikinę variaciją pratęsia kūrinys "Narkotikai": truputį funky, truputį disco ritmu "Narkotikai" ragina siausti. Na, ir paskutinis albumą įprasminantis kūrinys "thnx", kuriame girdime ir Andrewla repuką, atsisveikina ir dėkoja.

Reziumė: "Odisėjos 49" laukti buvo verta. Lietuviškos muzikos padangėje tokie albumai nesimėto ir nesikartoja. Tai fenomenas, kuris nuolatos sukasi ant repeato.

Šefu, 2010 Gruodžio 20, 14:12

Kūriniai
1. Venera (free) 04:19
2. Antras (Senoji Mokykla) 02:50
3. Kaip Mes Tai Pradejom 03:32
4. Noriu Rekt! (free) 04:55
5. Nonsensu Marios 03:15
6. Meile Kaip Flow 04:58
7. Pjese 05:01
8. Karta Be Peruku 03:12
9. Penktadieni, Gal (free) 03:42
10. Jis Keistas 04:34
11. Maxima pt.1 04:35
12. Maxima pt.2 01:10
13. Be Dramos 03:06
14. Reprezentas (1 Love) 04:22
15. Neisgelbes Zemes Vien Tik Filmai 04:35
16. Narkotikai 03:43
17. THNX (Bonus) (free) 02:44

Atlikėjas: Despotin Fam
Albumas: Odisėja 49
Leiblas: Despotin' Projects
Katalogo Nr.: n/a
Stilius: Hip-hop
Išleistas: 2010
Įvertinimas: 5,00

Komentarai

  • joks_formatas
    joks_formatas @ 2010 Gruodžio 21, 12:04

    malonu buvo ideti ziupsneli saves i si albuma. mano favoritai "keistas jis" ir "neisgelbes zemes vien tik filmai", big up Despotinams ;)

    +1  0
Komentuoti gali tik registruoti, ir neapriboti vartotojai.