Registruotis | 
Dabar naršo: 0 vartotojų ir 223 svečiai
Apžvalgos

Budrūs - Devyniems rytams auštant

@ self released, 2009

"Devyniems rytams auštant" - tamsus albumas. Tikrai tamsus. Ko gero, visam gyvenimui įsiminė albumo toną pristatanti niūri poezija - "klausyti su vyno taure rankoje, auštant branduoliniam rytui, kai lyja pelenais ir kaulų pjuvenomis". Velniškai stipriai. Viena iš tų frazių, kurias gailiesi ne pats sukūręs. Po galais - lyja kaulų pjuvenomis - apie tai ir kalbu, kai sakau, jog čia tikrai tamsus albumas.

Tamsus albumas šviesioje pakuotėje. Digipacke nerasi kitų spalvų, tik daug baltos ir šiek tiek juodos. Užtat rasi stilingą knygelę, iliustruotą Eglės Tamulytės, kurioje chaotiškomis pozomis mylisi grafikos iliustracijos ir kūrinių tekstai. Praktiškai už visą garsą atsakingas Laurynas Jukonis ("oro!oro!", "Girnų giesmės"), kurio vardas, bent jau man, garantuoja gerą leidinio kokybę. Skambesį papildo sunkiai apibėžiama, apokaliptiška, niūresnė nei niūri, šalta kaip ledas Leonardo Marozo poezija. Poroje kūrinių prie vyriškių prisideda ir Monikos Valkūnaitės saksofonas - purvinas ir neatpažįstamas.

Albumą pradeda "Nešamas" - tikra įžanga, pro rakto skylutę leidžianti žvilgtelėti į albumo tolius ir nutraukiama staigiu kirčiu. Tik tam, kad po kelių akimirkų smogtų grėsmingos "Skleisme Vytą" kilpos ir visanugalinčio smurto kupinas Leonardo riaumojimas, tiesa ypatingai aiškus ir suprantamas. Turinys, bent man, kelia neaiškias aliuzijas į vikingų mitologiją - gyvybės medis, perdurtos akys, tiesos pažinimas. Vizija nėra maloni, kupina mirties nuodų, tačiau įtraukianti.

"Aidi Agila Gelmėj" spinduliuoja žlugusia, bet didybę išlaikiusia praeitimi. Stiprų ritmą skambėjusį kūrinio pradžioje po truputį stabdo ir nužudo lėti, purvini, prarastų troškimų svajingumo kupini, visam albumui būdingi sąskambiai. "Dulksna Randa" - vienintelis albumo kūrinys be žodžių, stiprus post-industrial ar tamsus ambient, kuriantis pilkas dykras ir tyrus, kuriuose stūkso sudegusių medžių stagarai ir dulkių nusėsti griuvėsiai.

Toliau albumas tik sunkesnis - "Draskyti sapną. Atbulom link skliauto" užpildo neviltis, pilko triukšmo siena, pro kurią prasimuša tik dar negatyvesni Leonardo prisiminimai ir šiurpinantys potyriai bei melancholiškos sąskambių emocijos. "Pjutyje" - dar viena, mutuojanti ir besivystanti triukšmo siena, cikliškas rituališkai aidintis hipnotizuojantis industrial, sunkiai suprantami šnabždesiai ir nervus pjaustantys dažniai. "Branduolinio ryto pašvaistėje" - pasaka be galo, prisiminimai prisiminimuose, prieš kurios "Pradžia" atrodo kaip vaikų žaidimas. Širdį veriantys "vėriniO" dažniai pasakoja apie bevaises, bet amžinas Saulės bei Mėnulio pastangas, ir kaip Sizifas stebi riedantį nuo kalno akmenį. Albumą užbaigia ritmiškas "Būdraujant", įkūnijantis visą albumo nerimą, laukimą ir prasmės paieškas.

Šis albumas - tai neegzistuojantis pasaulis, bespalvės Hado karalystės iliustracija, žemė, kur tarp pilkų išnykusios gyvybės liekanų klaidžioja prisiminimuose skendinčios vėlės, dykros, kuriose klajoklių kojas dursto abstrakčių prisiminimų ir vizijų šukės. Tai pasakiška garso galia, įsiskverbianti į kiekvieną kūno ląstelę, sunkiai interpretuojama, sunkiai aprašoma, netgi sunkiai suvokiama, bet juntama, o kaip juntama.

"Devyniems rytams auštant" nėra tas albumas, kuriam pasibaigus iš naujo įjungtum pirmą kūrinį. Tai nėra albumas, kuris tiktų bet kokiai progai. Tai nėra albumas, kuris tiks visiems, netgi atvirkščiai. Tai nėra albumas, kurį paleistum ir užsiimtum savais reikalais, nes jam reikia viso tavo dėmesio. Tai nėra albumas, kuris padės jums pažinti gyvenimo grožį. Tačiau šis albumas toks stiprus, toks gilus, toks vientisas ir toks įtaigus, kad klausydamas jo auštant pilkam spalio rytui su taure raudono vyno rankoje iš tikrųjų pamatysi palengva krentančius pelenus ir kaulų pjuvenas.

Paklausyti ir užsisakyti galima čia.

Sv. Velnias, 2010 Spalio 10, 18:57

Kūriniai
1. Nešamas
2. Skleisme Vyta
3. Aidi Agila Gelmėj
4. Dulksna Randa
5. Draskyti Sapną. Atbulom link Skliauto
6. Pjūtyje
7. Branduolinio Ryto Pašvaistėje
8. vėriniO
9. Būdraujant

Komentarai

 • Saw Darkness In You
  Saw Darkness In You @ 2010 Spalio 08, 04:55

  Wow...
  Tarsi butum zinojes kas mane paveiktu ir rasei i tai atsizvelgdamas - be galo sauni recenzija!
  Albumas, kas be ko, tikru tikriausias MUST HAVE!!

  0  0
Komentuoti gali tik registruoti, ir neapriboti vartotojai.