Registruotis | 
Dabar naršo: 0 vartotojų ir 100 svečių
Apžvalgos

McKaras - Right To Stay Bestial!

@ Autarkeia, 2008

"Teisė likti žvėrimi" alsuoja smurtu ir grėsme nuo pat pirmojo susidūrimo. Griežtas pavadinimas nukerta visas diskusijas, Kristian Olsson'o (iš power electronics projektų"Blood ov thee Christ", "Survival Unit" ir kt.) mirtimi dvelkiantys koliažai ant digipack viršelio bei tokie pavadinimai kaip "1s1ut1s x 1933" nuteikia atitinkamai, tad albumas, dar nė nepasiekęs ausų, sudaro niaurų įspūdį.

Visus albumo kūrinius McKaras sukūrė tarp 1997-ųjų ir 2000-ųjų. Tuomet albumas nebuvo išleistas, bet smalsius mėgėjus muzika pasiekė buitiškai įrašytuose kompaktuose. Praėjus dešimčiai metų, kūriniai buvo restauruoti - gausiai papildyti naujais garsais, naujai interpretuoti bei iš naujo įrašyti - ir išleisti nebe kokiame tai CDR, o solidžiame auksiniame kompakte.

Albumas prasideda taip, kaip ir buvo galima tikėtis. Šioks toks triukšmas, ambientiški, bet itin tamsūs ir aštrūs sąskambiai, moteriškė, kažką padrikai skaičiuojanti vokiškai - visi šie garsai, kuriais lepina pirmasis kūrinys, iš pradžių skamba kiek chaotiškai, bet netrukus viską perlieja stipri pulsuojančios grėsmės banga, su kuria trumpa įžanga ir baigiasi.

Antrasis kūrinys - ne ką džiugesnis: žeme besiritant baimės bangoms, rusas priekabiai klausinėja merginos, kiek jai metų ir panašiai, o ši išsigandus monotoniškai kartoja "niznaju". "Baimės bangos" vis tankėja, kol pamažu pereina į intensyvią boso liniją; staiga kala stiprus techno ritmas ir į šipulius subyrame su stipraus, bet truputį sausoko hard techno ir nieko gero nežadančio dark ambient mišiniu.

"Vėlbedugnė" taipogi prasideda nuo dark ambient menančių sąskambių ir lėtos, kiek pabiros perkusijos, kurią netrukus papildo itin sintetiškas, skambesiu acid menantis ritmas. Nors albumo aprašyme teigiama, kad pagal McKaro kūrybą nelabai pašoksi, "Vėlbedugnę" puikiai įsivaizduoju grojamą kokiam pogrindiniam techno vakarėly.

"Žydšaudžiai" - bene stipriausias albumo gabalas. Kūrinys prasideda nuo vokiškų šūksnių, aukų riksmų ir aimanavimų bei tolumoj aidinčių šūvių. Įprasta albumui ambientiška kūrinio pradžia čia stipri kaip jokiame kitame, o liūliuojantys sąskambiai puikiai užpildo erdvę. Šūksniams bei šūviams intensyvėjant žydšaudžius iš pirmo plano šalin nustumia aršus ritmas, bet tema nepamirštama ir McKaras vėliau ją dar primena.

"G1md0s patrul1s" - žvėriško sadizmo išraiška - silpnesnių nervų klausytojams gali pasirodyti itin nemaloni ar net sukelt stipresnių neigiamų jausmų. Juodos elektronikos fone aidinčių moters aimanų ir riksmų nepermuša nė sunkūs sąskambiai, nė pirmu planu besidžiaugianti primityvoka melodija.

Trisdešimt trečiųjų įsiutis - mažiausiai pretenzingas ir labiausiai hard techno, nors visam albumui būdingos tamsumos nepavyksta išvengti ir jam. "Natūrali atranka" - neblogas, bet nieko naujo nebeparodantis kūrinys, pasižymintis "ritmingiesiems" albumo kūriniams būdingu tamsiu ritmu bei kalbų nuotrupom, o pagal skambesį galintis būti "Vėlbedugnės" tęsiniu.

"Bausmė" - tai švelnesnė "žydšaudžių" versija jautresniesiems klausytojams. Ritmas ir foniniai sąskambiai į pirminės versijos - labai panašūs, bet atsisakyta visų žiauriųjų elementų, kaip kad riksmai ir šaudynės.

"Right To Stay Bestial!" - dar vienas puikios Lietuviškos elektronikos pavyzdys, tačiau iki tobulybės jam kiek trūksta. Jei esi tamsių skambesių ir sunkių ritmų mėgėjas - šis albumas gali būti tikras saldainiukas (kad ir kaip šis žodis nederėtų su albumo turiniu), tačiau kitiems jis gali pasirodyti nuobodokas. Albumo stiprioji pusė - išlaikyta vientisa grėsminga tema, įtikinamai perteikiamas žmoguje slypintis žvėriškumas. Kitą vertus, dauguma kūrinių panašūs vienas į kitą, pasižymi primityvoka (o gal tiesiog paprasta?) struktūra, kartais norėtųsi didesnės plėtotės, dėl to albumas yra kiek monotoniškas. Tačiau norėtųsi pabrėžti, kad išvardyti trūkumai kokybiškam skambesiui didesnės įtakos nedaro.


Į albumą dar galima žvelgti kaip į būdą savo negailestingą siautulį išreikšti muzikoje užuot bandant pasijusti žvėrimi gatvėse. Šiaip ar taip, bemąstantys apie savo žvėrišką prigimtį ar planuojantys juodus darbus geresnio albumo fonui turėtų labai paieškoti - visas niūrusis techno, permaišytas švelnesniais ambient sąskambiais, sukuria puikią atmosferą, o tuo pačiu ir neįkyri.

Sv. Velnias, 2009 Vasario 09, 13:33

Kūriniai
1. tuštum0s k00rd1natės
2. byrant 1 šipulius
3. vėlbedugnė
4. žydšaudžiai
5. g1md0s patrul1s
6. 1s1ut1s x 1933
7. natūrali atranka
8. bausmė

Komentarai

 • Space Rocker
  Space Rocker @ 2009 Gegužės 28, 01:54

  superinis albumas. ta ambientova ir agresija persmelkta atmosfera visiskai rauna stoga. laukiu live'o supynese, bus tikrai manau kazkas TOKIO kaip chignyza sake ;]

  0  0
 • Dobrica
  Dobrica @ 2009 Balandžio 23, 12:11

  makaton.lt

  0  0
 • arn
  arn @ 2009 Vasario 16, 02:01

  laBa1 fA1n! pAvad1n1ma1 da1nu

  0  0
 • shelby
  shelby @ 2009 Sausio 27, 08:12

  Puikus albumas! Isklausiau ir likau daugiau nei patenkintas!

  0  0
 • ST
  ST @ 2009 Sausio 23, 12:38

  aaaaa, sorry tuomet.
  bet siaip autarkeia kartu su McKaru gime, jis nuo seno ten prisideda. autarkeia prijaucia undergroundinei kulturai ir jos muzikai, prijaucia butent indusrial pakraipai. gal kokiam mazgeliui is Abromiskio, kuris klauso kelioi zvaizdes, sitas albumas butent taip ir atrodo?
  zodziu, sorry, kad ne taip supratau ir cia skonio reikalas, tad skirtingai kiekvienas ir suprantam muzika :)

  0  0
 • shn
  shn @ 2009 Sausio 23, 11:41

  techno netechno.. atmosferai ir sukeliamiems pojuciams stilius neturi reiksmes

  0  0
 • beach fm
  beach fm @ 2009 Sausio 23, 10:33

  st:)as ne apie mc kara, o apie jo albuma-po visokiu survival unit, FITH ir t.t.... kazkaip man neformatas, autarkeia nepropaguodavo jokio techno kaip cia raso... nu bet cia tik mano nuomone ;) peace....

  0  0
 • chignyza
  chignyza @ 2009 Sausio 23, 10:05

  Na jo, live'ai, tai tau ne papukus graibyt ir mochito gurksnot nulakuotais batukais. Ten kazkas TOKIO.

  0  0
 • ST
  ST @ 2009 Sausio 23, 04:16

  beach fm: pamatytum ji, pabendrautum, va tada nekiltu abejoniu :D o jo live'ai tai kazkas uzburiancio

  0  0
 • outs
  outs @ 2009 Sausio 22, 07:24

  istraukos autarkejos puslapy laabai gerai nuteikia

  0  0
Komentuoti gali tik registruoti, ir neapriboti vartotojai.