Registruotis | 
Dabar naršo: 0 vartotojų ir 120 svečių
Apžvalgos

Oorchach - Chtonikka

@ Autarkeia, 2008

Oorchach - ne žavus beprasmis pavadinimas, o senovinis šiaurės Sibiro tautų buities įrankis - žiedas, užmaunamas naujagimiams gyvuliams ant kaklo ir neleidžiantis jiems žįsti motinos. Šis žodis simbolizuoja gyvenimo sudėtingumą ir žiaurumą, su kuriais galima susidurti dar pačioje vaikystėje.

Kai prieš porą metų pirmąkart išgirdau Oorchach skambesį - buvau sužavėtas, gal netgi stipriau - sukrėstas. Iki tol ne kartą teko susidurti su industrial skambesiu, kartais net beklausydamas šio stiliaus muzikos pamąstydavau, kaip įdomiai skambėtų ji papuošta ritualiniais ar tautiniais elementais, tad nenuostabu kad itin folkloriškas ir ritualinis "Prisimerkti" mane tiesiog pakerėjo. Iki šių Kalėdų, kai po eglute radau antrąjį atlikėjo albumą "Chtonikka", spėjau išgirsti ir kitus PoPo, besislepiančio už Oorchach pavadinimo, projektus ("Vilkduja", "Lauxna Lauksna"), bet jų su šiuo lyginti nedrįstu.

Antrąjį albumą sudaro šeši gan panašūs skambesiu kūriniai, nors kai kurie jų - itin intensyvūs, o kai kurie - labai ramūs. Visas "Chtonikka" pasaulis dvelkia naktimi, purvina paslaptimi ir pagoniška senove. Klausydamas albumo tarsi grįžti į tamsius viduramžius, kai žmonės gyveno nakties padarų nelaisvėje, kai miško tamsoje slėpėsi šimtai paslaptingų padarų, maras merginos pavidalu pro langą mojuodavo skepetaite mirčiai, protėvių dvasioms šalia stalo buvo numetama maisto, o kiekviename šešėlyje galėjo slėptis pavojingos būtybės.

Pirmasis albumo kūrinys, "Dalijamės snaudulį perpus", skamba kaip grėsmingas ir tamsus ambient su juodo banguojančio boso linija ir trupučiu foniniu triukšmų, kol po minutės ramybės į kūrinį neįsiveržia intensyvus, cikliškas ir rituališkas ritmas. Po kiek laiko jis trumpam nutyla, bet tik tam, kad staiga sustiprėję šnabždesiai ir niūrūs banguojantys sąskambiai išgąsdintų prie tokios muzikos nepratusį klausytoją. Besimėgaujant neapleidžia jausmas, lyg klaidžiotum neramiame miške, šalia paslaptingo kulto atliekamų ritualų, kurių įspūdį kūriniui einant į pabaigą sustiprina fone skambantis, vos per perkusiją prasimušantis vokalas.

"Laužai šalia sostinės", rodos, turėtų nuteikti saugiau, bet pavojingos ir paslaptingos tamsos jie nenugali. Toli už laužų girdėti pratįsi šamaniški aimanavimai, purvinas šnabždesys, o nakties erdvę užpildo nenuilstantis paslaptingas skambesys, kiek menantis tuvių gerklinį dainavimą. Nors kūrinio pradžioje atrodo, kad jam užtenka jėgos ir kaip ambient, praėjus minutei ar dviems, pradeda skambėti ir neskubrus, primityvus mušamųjų ritmas, priduodantis kūriniui dar daugiau grėsmingos nuotaikos ir energijos.

"Saulė yra žvėris" yra pirmasis ir vienintelis kūrinys su bent truputėlį suprantamu vokalu, papildančiu itin stiprią ir sodrią, nuolatos grėsmingai pulsuojančią boso liniją. Kūriniui įsibėgėjus, prie šios prijungiamos nešvaraus skambesio perkusijos, tolumoj aidintys ūkavimai ir hipnotizuojantys šamaniški būgnai, kurių ritmikai tiesio neįmanoma atsispirti. Paklausęs supranti - saulė tikrai yra žvėris.

"Juodžemis" - tarsi intensyvaus ritualo pertrauka, kurios metu nebelieka jokių ritmo elementų. Nuo pat kūrinio pradžios skambantis purvinas, traškantis ūžesys, pirmąsias sekundes itin lengvas, vėliau pradeda nepastebimai stiprėti ir stiprėti, apimdamas vis platesnį dažnių diapazoną. Kūrinys - tarsi šio ūžesio evoliucija, kurią nuolat supa įvairiausių padarų klegesiai ir cypsmai bei tolumoj aidinčio triukšmo atgarsiai. Atrodo, kad galėtų būti nuobodu, bet nuolatos keliama įtampa leidžia atsipalaiduoti tik per paskutiniąsias kūrinio sekundes.

"Veršio odai" - bene mistiškiausioji ritualo dalis, o tuo pačiu ir kulminacija . Nors tempas čia itin lėtas, jis nė kiek nepalengvina bendro skambesio, kaip tik, leidžia aiškiau pajusti liūliuojančio, ramaus bet sunkaus ritmo įtaigą. Viso kūrinio metu nenutyla fone skambančios žemos apeiginės "giesmės", o ritmą sekančios aukštos perkusijos dar labiau sustiprina hipnotizuojantį tingios monotonijos poveikį. Šis kūrinys yra toks archajiškas, jo kuriama atmosfera yra tokia įtaigi, jog gali pamiršti, kad kurtas jis šiais laikais naudojant elektroninius instrumentus.

Albumą baigiantis "Mare Stellarum" pabaigą simbolizuoja jau vien dėl išskirtinio albumui skambesio. Po visų anksčiau ėjusių "naktinių" kūrinių, šis sukelia "aušros" įspūdį; lyg laužai prie sostinės švelniai smilktų ryto prieblandoje, o visos būtybės po truputėlį trauktųsi kartu su besitraukiančia naktimi. Kūrinyje kur kas mažiau ankstesniems būdingo nešvaraus garso, o patys sąskambiai yra kur kas švelnesni, ramesni, ambientiškesni. Nors ir skiriasi nuo likusio albumo, šis kūrinys yra savo vietoje ir puikiausiai pabaigia pažintį su tamsiuoju "Chtonikkos" pasauliu.

"Chtonikka" - tiesiog velnioniškai stiprus albumas. Tai vienas iš tų retų albumų, kurie skamba ne kaip koks nors pabirų gabalų rinkinys, o kaip vientisas, pradžią, dėstymą ir pabaigą turintis kūrinys. "Chtonikkos" dalys nors kiek skiriasi ir tempu, ir stilistika, visos puikiai dera viena su kita, visos gramzdina klausytoją į keistą transą, ir visos jos pasižymi ta žodžiais neperteikiama paslaptinga archajiška nuotaika, paslaptingumu ir "oorcharchiškumu" - kai išgirdęs bent menką kūrinio nuotrupą iškart supranti, kas jį sukūrė. Galiausiai, žodžių pritrūkus belieka pasidžiaugti, kad stipriausias metų, ir apskritai vienas geriausių albumų kiek teko girdėti, yra sukurtas lietuvio.

www.autarkeia.org

Sv. Velnias, 2008 Gruodžio 30, 23:17

Kūriniai
1. Dalijamės snaudulį perpus / Sharing slumber in halves
2. Laužai šalia sostinės / Bonfires close to the capital
3. Saulė yra žvėris / The sun is the beast
4. Juodžemis / Black earth
5. Veršio odai / For the calf skin
6. Mare Stellarum / Mare Stellarum

Komentarai

 • *sH_01 01 41_Fr*
  *sH_01 01 41_Fr* @ 2009 Sausio 08, 01:47

  Deja rudninku knygyne smarkei sumazejo ir paseno, pasirinkimas... Autorkejos produkcijos.

  0  0
 • shn
  shn @ 2008 Gruodžio 29, 09:15

  puikus darbas!

  0  0
 • secretthirteen.org
  secretthirteen.org @ 2008 Gruodžio 28, 01:44

  Dideles erdves.Vieta fantazijai. Grazus sis muzikinis reikalas!

  0  0
 • chignyza
  chignyza @ 2008 Gruodžio 28, 07:53

  Ir as matyt prisidesiu prie beieskanciu nusipirkti, nes kazkada senokai isvystas ju live'as tieisog pakerejo, tai knieti dabar paciupinet nauja ju produkcija nekokiam piratiniam formate.

  0  0
 • dessmih
  dessmih @ 2008 Gruodžio 27, 03:21

  tai kad kaip tik dar uzupy nepardavineja auterkeia'os produkcijos kolkas )

  0  0
 • Sv. Velnias
  Sv. Velnias @ 2008 Gruodžio 27, 01:54

  jo, rasyk i mailorder@autarkeia.org ir uzklausk, itin tiketina, kad nereikes per neta pirkt, o susitiksit kazhkur mieste ir pasiimsi
  arba
  Rudininku knygyne yra ju produkcijos shiek tiek, gal bus ten ir sitas albumas. Dar atsidare Uzupy tam menininku kampely palei Vilnele Dangus.net shop. Kaip supratau is brolio pasakojimo, jie ne vien savo produkcija pardavineja, tad prie progos ir ten gali uzmest aki. Bet pirmas variantas labiausiai uztikrintas :)

  0  0
 • DXR
  DXR @ 2008 Gruodžio 27, 04:16

  tai ir rasyk i autarkeia.org
  tikrai stiprus darbas.man tai 3 kurinys jega!

  0  0
 • Arvy
  Arvy @ 2008 Gruodžio 27, 04:06

  Nu gerai lietuvio, autarkeia, kur galiu isigyti sita albuma?, nes sudominai.

  0  0
Komentuoti gali tik registruoti, ir neapriboti vartotojai.