Registruotis | 
Dabar naršo: 1 vartotojas ir 118 svečių
Temos


Naujausias "undergroundas" ELECTROCLASH

Besidomintys madingiausiomis vakarų muzikos kryptimis, jau nuo pernai metų girdi žodį "Electroclash". Praktiškai visi anapus Atlanto leidžiami madingiausi muzikos žurnalai be perstojo plyšauja : "Electroclash - kiečiausias ir madingiausias stilius". Nors toks judėjimas kaip electroclash jau gyvuoja daugiau kaip metus, tačiau jis nepatraukė mano dėmesio ir praktiškai neišsiskyrė iš viso to electro-pop kurį teko girdėti. Panašu, kad nedrąsiai, bet šis judėjimas žengia ir į Lietuvą. Tad manau pats laikas panagrinėti ... kas po velnių yra ELECTROCLASH?


Kas yra, tas Electroclash?
"Electroclash" motina yra New York'as. "Electro" - ko gero turima galvoje electro muzika, "clash" - susidūrimas, konfliktas. Žodelį "clash" prilipdė tam, kad visam šiam judėjimui suteikti radikalumo prieskonį. "Electroclash" tai ne vien tik keletas grupelių, tai ištisas tūsas, išsičiustinęs jaunimėlis, tai ir electroclash-klubai, electroclash-leiblai, electroclash-dj, electroclash-albumai. Kai kas bando įrodyti, kad tai pats tikriausias underground ... bet tuo pat metu įtakingiausi NY muzikos leidiniai pirmuosiuose puslapiuose linksniuoja "electroclash" vardą.


NY taip džiaugiasi, kad ir pas juos atsirado kažkas naujo, jaudinančio ir užvedančio, kad žvelgiant iš Europos, kyla abejonės ar iš tiesų tai yra taip nauja ir užvedančio? Ir išvis, labiau įsigilinus, ne tiek jau ir daug prie electroclash prisidėjo NY. Stiliaus pradininkai yra Berlyno trio "Chicks On Speed", vokietaitė "Peaches", Šveicarijoje apsigyvenusi Miss Kittin ir Miunchene dirbantis leiblas "International DeeJay Gigolos" (priklausantis DJ Hell). DJ Hell ir yra vienas iš naujojo stiliaus gimdytojų, kartu su NY gyventoju Lary Tee (supermadingo klubo "Berliniamsburg" savininkas). 2001 DJ Hell pasišovė organizuoti "Electroclash" festivalį, viskas baigėsi tuo, kad festivalis įvyko be DJ Hell, bet kokiu atveju šis veikėjas liko didžiai gerbiamas.


80-ųjų kvapas
80-ųjų kvapas jaučiamas jau nuo 90-ųjų pabaigos. Stipriausiai jis buvo jaučiamas 1998, kai vėl pakilo neo-electro ir big-beat banga. Tada sugrįžimas prie 80-ųjų buvo suprantamas kaip sugrįžimas prie break beat ir hip-hop. Neo-electro greitai užsimiršo. "Chicks On Speed", "Peaches", "Ladytron" arba "Les Rhythmes Digitales" kritikai vadino "electro-pop", amerikiečius "Les Tigres" ir britus "BIS" - "disco-punk". Tačiau nebuvo aišku, kur visa tai veda ir kaip viskas vystysis toliau. "Neo-disko" prancūzai kūrė jau eilę metų, tai patiko ir Madonna'ai, vadinasi kažkoks tikslas buvo. Tačiau visą laiką atrodė, kad turime reikalą su gundytojais , kurių niekas negeidė, electro-punk - be pankų, linksmintojai be pramogautojų.


Kodėl gi NY taip užsikabliavo ant electroclash, kodėl būtent ten šis reiškinys sprogo kaip atominė bomba ir kodėl būtent ten atsirado žmonės vadinantys save electroclash'istais ir negana to, atsirado krūva atlikėjų ir grupių grojančių būtent šį stilių? Šiuo klausimu yra labai daug nuomonių. Įtikinamiausias variantas atrodo yra tai, kad vienodos idėjos tuo pat metu ateina į skirtingas galvas. Būtent taip mano projekto "Tok Tok vs. Soffy" nariai. Apie tai, kad jie groja electroclash, jie sužinojo tik vieno iš savo pasirodymų Londone metu... :) Anksčiau jie save įvardindavo kaip techno duetas turintis vokalistę.


Jų muzikoje atsispindi visi electroclash muzikai būdingi bruožai, šiaip ko gero net nėra tokio dalyko kaip netipinis electroclash. Visiška sintetika. Melodija iš dviejų natų sugrota vienu pirštu, o tiksliau - sekvenceriu, boso linija irgi sintetinė, ritmas paprastas, jame gali įžvelgti lengvą new-wave, jokio džiazo ar soul'o... šaltas ir abejingas vokalas - labiau kalbantis nei dainuojantis, šiek tiek išsidirbinėjantis ir tarsi ironizuojantis klausytoją. Be jokių abejonių, tai pop.


Kitas tipiškas electroclash pavyzdys, tai amerikiečiai "My Robot Friend". Vokalas šaltas, vienišas ir melancholiškas. "Mes - Pet Shop Boys" tikina vokalistas, tačiau kas jų įkvėpėjas, aišku iš jo balso intonacijos. Klausantis "My Robot Friend" susidaro įspūdis, kad punk ir Kraftwerk buvo vakar. Masiškai piktnaudžiaujama vokoderiu, ritmas, kaip taisyklė, apsiriboja kalimu, visą kitą padaro sintetinė boso linija. Bendrai vyrauja sintezatoriai. Visgi ši muzika primena Kraftwer parodiją.


Jeigu būčiau iš NY greičiausiai visai kitaip žiūrėčiau į šį stilių. Pabandžiau susirasti internete kažkokių electroclash apibūdinimų ir nuomonių apie jį, ir štai kas man užkliuvo : "Tai retro stilius, romantinė reakcija į klubinį house. Pagrindinis akcentas - sintezatoriai, teatralizuotas šou, dainos, šokiai, šiek tiek punk ir rock įtakos. Visa tai sumaišoma su mados ir meno pomėgiais". Kad tai retro, tampa aišku vien žiūrint nuotraukas iš electroclash grupių pasirodymų, susidaro įspūdis, kad jos padarytos prie 15-20 metų. Spalvos, apranga, nuotaika šaukia - retro, retro, retro. Viskas tapo dar aiškiau, po to kai atradau vieną straipsnį electroclash tema. "Electroclash - tai nuo elektroninės muzikos, kuri jau ilgą laiką neveža, susikaupusios alergijos protrūkis. Žmonėms iki gyvo kaulo įgriso nuvalkioti šokių muzikos formatai, t.y. house, techno, trance, drum'n'bass. Electroclash pradininkas Larry Tee sakė : "Mane užkniso visi tie beširdžiai ir buki Britanijos DJ, grojantys elektroniką ir progresyvų house. Man reikia kažko, kas mane veš ateinančius dešimt metų. Kažkas, kas mane žavės ir žadins norą šokti. Viskas ką gaudavome iki šiol, tai buvo bekvapis produktas. Niekada nenorėjau mylėtis nei su vienu iš DJ! "Kas per muzika, jeigu tu nenori mylėtis su jos atlikėju?". Straipsnio autorius apie electroclash kalba tarsi techno-house, rave kultūros niekada ir nebuvo. Electroclash - judėjimas, priešingas house ir xtc judėjimui. XTC - meilės, šilumos ir laimės narkotikas. Šokama valandomis, pasineriant į DJ sukurtą garso upę. Tuo tarpu electroclash yra šaltas ir blaivus. Atskiri kūriniai nėra vientisos upės dalys, greičiau kiekvienas sukuria savo "upę". Techno-house anoniminis, tuo tarpu electroclash atlikėjai išsišoka į priekį, tekstai vulgarūs, pravakuojantys ir įžeidžiantys. Ypatingai svarbus electroclash bruožas yra retro-futuristinis motyvas. Prieš 20 metų, elektroninė muzika buvo nepaprastai nauja, futuristinė, dirbtinė ir amžina. Šiandien šis pojūtis sugrįžta - mechaninio, šalto, dirbtinai sukurto.


Ypatingą vietą electroclash kultūroje užima kino filmas "Liquid Sky". Sakoma, kad jame vaizduojamas 1982 NY new-wave gyvenimas, tačiau iš tiesų nei muzika, nei makijažas, nei apranga, nei elgesys rodomi filme tikrovėje niekada neegzistavo. Tai filmas apie tai, kaip turėjo atrodyti idealiai sutvarkytas kietai-šaltas gyvenimas, tai tuometinių mados tendencijų hiperbolizavimas ir privedimas iki absurdo. Šiandien ši mada neatrodo tokia nepriimtina ir netgi atvirkščiai ji yra dar radikalesnė ir labiau iššaukianti.


Nemoki dainuoti, grok electroclash
Electroclash pasaulyje viskas netikra, išpūsta, viskas - poza, pretenzija, darbas su publika. XTC - nėra cool, geriausia - kokainas. Australų muzikos kritikas Tim Finni apbūdina electroclash krikštatėvį, DJ Hell, kaip "kokaininį prodiuserį". Esmė yra gležnuose garsuose ir ligotai išpūstoje didybės manijoje. "International DeeJay Gigolos" leiblas į šokių muziką žiūri kaip į kultūrą kurioje svarbiausia - buvimas elite, snobizmas ir muzika kaip mada, o ne muzika kaip muzika.". Viename straipsnyje radau tokius pasamprotavimus apie electroclash : "su electroclash sugryžo punk epochai tipiška neapykanta virtuoziškumui: kūrybinė pozicija, požiūris į daiktus ir asmeninė charizma kur kas svarbiau, nei prodiusavimo subtilumai ar break beat mokslas. Šiandien ypatingai jaučiama nostalgija laikams, kai pop kultūra buvo persunkta keistais, kvankštelėjusias ir neadekvačiais personažais".


Internete galima rasti vartotojo instrukciją, kurios pagalba gali tapti pačiu tikriausiu "electroclash'istu". Nemanau, kad apsimoka visą tai išversti, tiesiog pabandysiu išskirti keletą įdomesnių. Taigi instrukcija idiotams kaip būtinus dalykus nurodo vienos oktavos sintezatorių, melodiją - iš dviejų natų, ritmą - būtinai disko, pastiprinti prodiuseriai turėtų naudoti Commodore 64 kompiuterį tam, kad išgauti ypatingai gerus garsu :). Vienas iš patarimų yra "nedelsiant apsiskelbt homoseksualiu, na bent jau biseksualiu (prisimink, kad taip prasisuko ir David Bowie 70-aisiais)", kitas "Vokoderis ne tik sukuria nuostabius robotų vokalus, bet ir paslepia tavo nesugebėjimą dainuoti". Straipsnyje išvardijami ir dainų tekstams būtini žodžiai: neonas, sidabrinis ekranas, kokainas, porno, auto, seksas, stikliniai akiniai, telefonas, androidas, plastikas, euro, romantika ir robotai, robotai ir robotai. Labiausiai man patikęs patarimas: "Kai madingų žurnalų žurnalistai tave pavadins "electroclash", priešinkis kaip įmanydamas ir sakyk, kad tu šią muziką pradėjai groti dar prieš tai, kai ji tapo madinga J".
Arbuzas, 2007 Balandžio 09, 17:41

Komentarai

 • Miss Violet
  Miss Violet @ 2007 Lapkričio 20, 10:52

  Labai ''patiko'' straipsnis.Atsiprasau,bet nuomone yra nuomone,bet as uz electro ir visas jos sakas taip pat ir clash'a.Nepatinka - neklausyk.Cia vos nepasake,kad electro sudas ir jo neklausykit.Galiu jums uztikrinti,kad tokios grupe kaip Ladytron,bent nera ispopsintos,kaip progressive atlikejai.Tai cia galima gincytis,kad popsas kas ne.Tokios straipsniu nepernesu.Man rodos turime gerbti visu nuomone,o ne totaliai pawaryti,nes kazkokiam Arbuzui nepatinka.O as uz electro ir taskas.Geresnes muzikos pasauly neesu girdejus..Gal dar sukursite straipsni ir parasysite kritiskai kitus muzikos stilius?Siulau trinti si straipsni is jo nieko gero - slamstas.

  0  0
 • galbūt
  galbūt @ 2003 Liepos 29, 12:32

  Aye:)
  Arbi, eclasho pradzhia buvo Vokietyjoj, o pati termina electroclash pasiule Larry Tee -niujorkietis, beto eclashas ish pradzhiu buvo kaip kulturinis judejimas populiarintas, paskui - muzika ...nu vienzo:)

  Apie eclasha - gereu arba nieka:))

  0  0
 • Maliboo
  Maliboo @ 2003 Liepos 25, 05:04

  Visu pirma - electro gerbejus labai nervina, kai tulas klausytojas veda paraleles tarp electro ir eclasho, kadangi jie ju realiai neturi. Antra - eclash, imho, yra paturbintas popsas. Paimkim Sabrinos \"Boys\", uzmeskim ant jo dyfoltini eclash ritmuka su astresniu snare drumu. u? here u go - sabrina irgi eclash dievaite :)

  O tea leone siulau nesiparinti. Straipsnis geras, man patiko

  0  0
 • Tea Leone.
  Tea Leone. @ 2003 Liepos 23, 12:09

  blogai kai rasho straipsnius visishkai nekompetentingas zhmogus tame, tai labai jauchiasi. todel ir gavosi ....

  0  0
 • cocaboy
  cocaboy @ 2003 Liepos 22, 10:12

  Staripsnis tikrai geras, tik kazka panasau esu skaites praetais metais. Na, bet vis vien dekojame p. \"ARBUZUI\"

  0  0
 • Lego
  Lego @ 2003 Liepos 20, 11:54

  Na kagi, gerai kad yra toks zmogus kaip \"Arbuzas\" dirba ir per vasara, ir naktimis, siulau pailseti nuo viso to. Bet kagi geras straipsnis daugiau tokiu straipsniu su muzikos stiliaus krapshtimu.....
  9/10

  0  0
Komentuoti gali tik registruoti, ir neapriboti vartotojai.