Registruotis | 
Dabar naršo: 1 vartotojas ir 119 svečių
Temos


Saga: „Aš visada už reivą, ne už klubą!“ (Specialiai DJscene.lt)

  Žymės:
Juk elektroninės muzikos gerbėjams šio straipsnio herojaus plačiai pristatinėti nereikia? " Vienas pirmųjų "vinilinių" mūsų šalies didžėjų", "reivo kultūros pradininkas", ir dar daug skambių epitetų apibūdina vaikiną slapyvardžiu Saga. Beveik dvidešimt metų atiduota elektroninės muzikos kultūros propagavimui skamba pakankamai solidžiai, ar ne?
Prisipažinsiu, kad šio žmogaus organizuojami renginiai ir vedamos radijo laidos savu laiku man, kaip ir daugeliui iš jūsų padarė tikrai nemažą įspūdį ir įtaką.
Saga mielai sutiko papasakoti apie savo muzikinių ieškojimų kelią - ilgą ir tikrai vingiuotą. Nuoširdžiai ir atvirai.


Tai ką gi pastaruoju metu veikia Lietuvos reivo pionierius - Saga?

Realizuoja savo svajones! Muzikoje, saviraiškoje... Tas ilgalaikis priklausymas "UAB Saga" labai pririšantis (juokiasi).

Ir kiek metų truko tavo kelias iki to "UAB Saga"?

Jei pradedame skaičiuoti nuo 1991- 1992 - ųjų tuoj sulauksime ir dvidešimtmečio. Mano pirmosios gastrolės į užsienį įvyko 1993 - iaisiais. Tada važiavau groti į Latviją ir tai buvo svarbus įvykis gyvenime, nes būtent tada supratau kaip didžėjui svarbu keliauti ir pašokdinti kitos šalies žmones. Tuomet su latvių didžėjais aplankėme keturis Latvijos miestus, grojome didžiulėse salėse, į mūsų vakarėlius ateidavo daug žmonių.

Smagu prisiminti ir keliones į Estiją, Sankt Peterburgą, Kareliją, Uralą, Maskvą. Lietuvai tapus nepriklausoma valstybe, kelionės po Rusiją įgijo ypatingo žavesio. Žmonės ten nuoširdūs, nesugadinti globalizacijos. Savo kelyje sutikau nemažai stiprių asmenybių, tiek Rytuose tiek Vakaruose, aplankiau įdomių vietovių ir vakarėlių. Visa patirtis buvo atpasakota radijuje ir atsispindėjo mano organizuotose renginiuose. Tai vyksta iki pat šiol.

Kodėl išvis nusprendei tapti didžėjumi? Juk tais laikais tai buvo labai neįprasta.

Aš niekada neabejojau savo meile muzikai. Mokykloje tiksliai nežinojau kuo noriu tapti, tačiau buvau įsitikinęs jog man niekada neatsibos kolekcionuoti muzikos įrašų. Mano mama domėjosi muzika, dainavo chore, aš lankydavausi jos repeticijose, kartu važinėdavau į gastroles. Su kitais vaikais šeimos baliuose šokdavome pagal muziką leidžiamą iš plokštelių. Vėliau prasidėjo mokyklos didžėjaus veikla, breiko treniruotės ir pirmasis "nelegalios" muzikos pažinimas. "Liuksemburgo radijas" į visa tai taip pat įnešė didelį indėlį. Būti didžėjumi sovietų laikais buvo garbinga ir šiek tiek pavojinga, bet labai įdomu. Pirmaisiais nepriklausomybės metais su dj Weego Klaipėdoje atgaivinome statybos tresto diskoteką - "Disco H", taip prasidėjo alternatyvios šokių muzikos populiarinimo kelias. Vėliau susidomėjau hardcore, techno, važinėjau po Lietuvą groti. To beveik niekas nedarė, susirinkdavo 400 - 600 norinčių padūkti. Visa tai buvo tikrai labai neįprasta.

Vakarėliuose paskutiniu metu dažniausiai pasirodai kaip perkusijų atlikėjas, o ne kaip didžėjus... Ar grotum, jei tave kviestų groti tiesiog kaip dj Sagą? Ką grotum?

Būgnai, tai jau atskira tema. Muzikine prasme paskutinieji dešimt metų mano galvoje buvo kažkokia makalynė. Kai baigėsi to seno gero techno "aukso amžius" ir prasidėjo progressive house banga, ilgai svarsčiau ką gi man groti... Dabar nurimau, patinka miksuoti šokių muziką nuo 91 - 96 ųjų metų klasikų : "Prodigy", "Shamen", "The KLF", "Chemichal Brothers", "Underworld", "Faithless", iki šių dienų energingų šokių ritmų... Gal dabar senoji šokių muzika neatrodo labai alternatyvi, bet kaip tai skambėjo kai visa tai buvo nauja! Miksuojant su šiuolaikišku breaks, techno, minimal viskas limpa. Įdomiuose renginiuose pagroti visada malonu. Štai ką tik grįžau iš Londono, kur grojau panašiai - žmonėms patiko. Miksuoju ir downtempo, dub, ambient, jeigu estetiškoje aplinkoje, per gerą akustinę sistemą, ar gamtoje - tai išvis puiku.

Ar gali plačiau papasakoti apie savo naujai sukurtą perkusijų projektą?

Aš jau mokykloje mušiau būgnus. Kai pradėjau didžėjauti ir organizuoti renginius, kuriam laikui viską buvau palikęs. Kažkur dešimt metų, net nebuvau prisilietęs prie mušamųjų... Ir kai tik juos prisiminiau, iškart nuėjau ir nusipirkau naujus "bongus".
Grojimas perkusija apima daug platesnį spektrą nei ritmo mušimas sąstatu, galima įtraukti įvairių papildomų instrumentų, groti ir rankomis ir lazdelėmis. Tai užburia. Mušdamas būgnus atkuriu vidinę harmoniją, nereikia niekur lakstyti, draskytis - sėdi atgroji kokias aštuonias valandas ir būna labai gera.

Aštuonias valandas?!

Tai čia dar ne riba (juokiasi). Skvote Londone esu ir ilgiau grojęs - niekur skubėti nereikia, kad tik klausytojų būtų, nes groti sau nelabai įdomu. Vienas atgrojau pakankamai, dabar buriu muzikantus aplink - esame įkūrę perkusijų projektą "Drum Fiddlers", o praėjusią vasarą, kaip "Saulės Garsai", grojome beveik visuose Lietuvos trance muzikos open air'uose. Gitara, fleita, digiridoo, perkusijos, vokalas - tai nekomercinis projektas širdies atgaivai. Patinka groti psy trance muzikos festivaliuose, ten žmonės tvarkosi šiukšles ir aplinką, nėra girtų, teikiamas dėmesys muzikai.

Keliose radijo stotyse esi dirbęs?

Susikaupė: "LR 3", "Ultra Vires", "Radiocentras", "Labas Fm", "Užupio radijas"... Grodavau tą pačią muziką tiek vakarėliuose tiek radijo eteryje. Žmonės įsirašinėdavo į kasetes, kai kurie net grodavo tuos įrašus mokyklos diskotekose (juokiasi). Susitikę mane daugelis dažnai tai prisimena, dėkoja. Radijo eteris man labai svarbus, kurdamas laidą jautiesi atliekantis švietėjišką misiją. Dabar sekmadieniais turiu autorinę laidą "Smooth & Delicious Beats" internetiniame radijuje www.djradio.lt.

Kuri laida tau iki šiol išliko pati brangiausia?"Dūžiai"!

Žinoma, kad "Dūžiai". 1995-ieji metai, viskas nauja, žmonės dar mažai alternatyvos girdėję. Skleidžiau daug informacijos ir muzikos. Įkūrėme "Dūžių" fanų klubą, kuriam priklausė daugiau nei septyni šimtai narių. Kiekvienas miestas turėjo po savo atstovą, per juos sklisdavo įrašai ir bilietai į reivus. "Dūžiai" išmokė reiverius draugystės.

O kaip radijo laida "Miksas" per "Radiocentrą" su Rimu Šapausku?

Po "Dūžių", beveik penkerius metus su Rimu vedėme tikrai superinę laidą. Ir vėl puikus transliavimo laikas - sekmadienio vakaras. Rimas buvo atsakingas už pirmąją laidos valandą - naujienos ir teorija, o mano kitos dvi, kuriu metu grodavau patefonais, kalbindavau į svečius užsukusius didžėjus.

Koks tavo pirmosios aparatūros, kuria grojai vakarėliuose dabartinis likimas?

Suvokęs, kad Lietuvoje faktiškai nėra elektroninės muzikos kultūros, nusprendžiau, kažką daryti. Važinėjau į Latviją pas kolegas Udį Puolį ir Janį Krauklį. Pastarasis buvo vienas pirmųjų techno didžėjų Tarybų Sąjungoje. Mes gerai sutarėm. Kolegos mane nuvedė pas meistrą, kuris į juostinį magnetofoną "Elfa" įtaisė specialius reguliuojamus greičius. Tas pats meistras gamino ir mikšerinius pultus tinkamus didžėjavimui. Tada dar greičiai nebuvo elektroniniai. Po gero pusmečio jau turėjau du puikius magnetofonus su valdomais greičiais. Ir jie dar dabar veikia! Grojau keliuose vakarėliuose, dabar taip pat kviečia. Reikėjo juos kiek paremontuoti, pakeisti dirželius ir t.t. Jei tais magnetofonais reikėtų groti pastoviai, tai nebūtų labai patogu... Turėčiau nusipirkti gerą įrašantį juostinį magnetofoną, reikėtų įsigyti juostų, o jų gauti beveik neįmanoma...

Iš kur gaudavai įrašų vakarėliams? Pirkdavai, skolindavaisi, gaudavai dovanų?

Visus įrašus pirkdavau. Skolintis net nebuvo iš kur, o kad kas padovanos, tai net nesvajojau... Už plokšteles tekdavo mokėti pilną kainą. Daugelį įrašų įsigydavau užsienyje, arba prašydavau, kad ten besilankantys pažįstami parvežtų. Kai grojau juostomis, parsiveždavau įrašų studijinėse juostose iš Latvijos, originalių kompaktų prašydavau vieno pažįstamo jūrininko, kuris keliaudavo į Vokietiją. Kai juos gaudavau, muziką persirašinėdavau į juostas.

Ar tuomet jautei konkurenciją iš kitų didžėjų?

Man labai pasisekė, mat atradau savo nišą ir puikiai joje jaučiausi. Visi tų dienų didžėjai turėjo savo nišas - ir "Diskomafija" ir "Boogaloo", ir visi kiti... Visi kurie kažką darė, darė savo ir niekas niekam netrukdė.

O kaip su paskalomis ir gandais? Daug teko apie save girdėti iš blogosios pusės?

Būdavo, kad žmonės pildavo šiukšles, ypač žiniasklaida, kuri dabar pelnosi iš klubinės industrijos.... Visokiems komentatoriams žinau ką atsakyti: esu 1971-ųjų metų gimimo, esu sveikas ir atrodau jaunesnis už daugelį tų pačių "kritikų". Nepykstu ant nieko - tegul ir ant manęs niekas negriežia danties.

Buvai gana aktyvus renginių organizatorius. Kokius savo organizuotus vakarėlius mielai pakartotum ir šiandien?

"Strokes temple"! Pamenu kai organizavome pirmąjį festivalį Giruliuose, tai buvo viso labo "Dūžių" fanų klubo suvažiavimas, tada atvažiavau į Klaipėdos stotį pasitikti atvykusių žmonių ir nustebau - jų buvo didelis būrys! Negaliu pamiršti ir trečiųjų "Strouksų" Vilniaus "Kablyje", daug svečių, daug reiverių. Buvo jėga, iš šio renginio išliko video medžiagos!
"Fette De La Musique 99" buvo pats įspūdingiausias renginys. Techniškai puikiai aprūpintas, pavyko pasikviesti didžėjų iš Prancūzijos, tam Prancūzijos ambasada net skyrė pinigų. Turėjom tikrojo techno sceną, gerą garsą, rimtas video instaliacijas, stiprią reklaminę kampaniją... Šiaip visi reivai vykę "Kablyje" buvo geri!

Nepamirštamos akimirkos ir iš "NRG Express" vykusių "Senojoje Prieplaukoje", "Rave Camp" - Varniuose, "Neorenaissance", "Techno Valentino" - Profsąjungų rūmuose Vilniuje. Šiemet sukanka 15 metų nuo "Dūžių" įkūrimo. Gal vertėtų surengti gimtadienio fiestą vasarą?Ar galėtum paminėti keletą bendraminčių, kurie tau daugiausiai padėjo ir su kurias tau labiausiai patiko dirbti?

Organizuojant renginius man labai daug padėjo sesuo, be jos daug sunkiau būtų tekę dirbti. Reivo statybose dalyvavo nemažai pagalbininkų: Weego, Dūnia, Evelina, Šapauskas, Benua, Saidas, Plazminas, Nitro. Jie iki šiol likę draugais su kuriais galima įdomiai ir maloniai pabendrauti.

Kaip galvoji, kodėl elektroninės muzikos kultūros gimimo Lietuvoje laikmetis daugelio vyresnių reiverių netgi vadinamas "auksiniais laikais"?

Tada buvo toks nuostabus dalykas - pirmapradis džiaugsmas. Šviežia, nauja, tu kažką kuri... Po sovietinės sistemos viskas atrodė labai originalu ir tu galėjai jaustis tikru revoliucionieriumi. Nauja muzika, naujas stilius, nauja apranga, nauja aparatūra - viską išgyveni naujai! Pamatydavai kokį naują skanerį galvodavai: vau, čia tai geras! (juokiasi)

1998 - aisiais pasaulį išvydo specialūs didžėjavimui skirti kompaktinių diskų grotuvai "Pioneer CDJ 100S". Kaip tu, būdamas juostinių magnetofonų gerbėjas reagavai į šią naujovę?

Galiu pasakyti tik tiek, jog atsiradus "Pioneer" grotuvams prasidėjo tinginių metas! Daug kas mėgina aiškinti šios ir panašios technikos prietaisų privalumus, tačiau aš manau, kad būtent šių grotuvų atsiradimas mažiausiai 50 procentų pakirto visą muzikinę ideologiją. Iš karto viskas pradėjo virsti popsu, ir jei didžėjus buvo galima vadinti tam tikra "tauta", prasidėjo žaibiškas didžėjų "nutautėjimas". Nebeliko nei originalumo, nei natūralumo...

Tai apie kompiuterines programas, skirtas kurti muzikai tavo nuomonės net neklausti?

Ne, kodėl?! Tai jau kas kita. Manau, kad dirbant su muzikinėmis programomis tu jau turi būti šioks toks muzikantas. Nors visgi išlieka klausimas - kas yra tas muzikantas? Vieni nepažįsta natų, bet puikiai groja iš semplų. Teko girdėti, kad tuo giriasi net pats Fatboy Slim. Aš dar tik mokausi dirbti su "Ableton", naudoju garso apdorojimo programas įrašinėjant instrumentus ir radijo laidas. Šaunuoliai didžėjai, kurie ne tik miksuoja svetimą muziką, bet ir patys kuria.

Esi ragavęs žurnalisto duonos. Apie ką ir kokiems leidiniams rašei?

Rašiau straipsnius apie muziką, bei jaunimo renginius uostamiesčio dienraščiams "Klaipėda", "Vakarų Ekspresas", "Lietuvos ryto" priedui "Mes", žurnalams "Moksleivis", "Muzikos barai". Toks žodis kaip "didžėjus" ilgai buvo stumiamas į Lietuvos žurnalistų žodynus. Bet dar iki šiol pasitaiko: diskožokėjų, diskosukėjų (juokiasi). Man patiko rašyti. Rašyčiau ir dabar, tik tai atima daug laiko. Tada užsidegimas rašyti buvo didelis, nes skleidžiai naują informaciją.

Girdėjau, kad vėl studijuoji? Esi iš tų žmonių, kurie mokosi visą gyvenimą?

Dabar studijuoju Klaipėdos Universitete švietimo vadybos magistrantūroje. Prieš penkiolika metų ten pat baigiau renginių režisūros bakalaurą.
Aš ne tik linksminausi, didžėjavau, bet lygiagrečiai ir studijavau. Klaipėda mane traukė kur kas labiau nei sostinė, todėl vėl grįžau į uostamiestį ir viską pradėjau nuo nulio. Įstojau mokytis ir tikiuosi pavyks sėkmingai baigti.

Kaip žinia, beveik visi Lietuvos elektroninės kultūros mėgėjai tave vadina visa to pradininku. Ką apie tai galvoji?

Su tuo jau susitaikiau ir dalinai sutinku. Tiesiog atsiradau laiku ir vietoje, o iš kitos pusės - tai praeitis, dabar aš toliau gyvenu ir groju. Ačiū tiems kurie mane gerbia ir vertina.
Seta, 2010 Kovo 05, 17:34

Komentarai

 • drummer
  drummer @ 2011 Rugpjūčio 05, 04:03

  Aciu visiems kas skaite o dar labau tiems kas gyveno ir buvo salia "tais laikais"::))

  +1  0
 • smikisss123
  smikisss123 @ 2010 Balandžio 11, 11:00

  tiesa gal kas turit ar zinot is kur gaut dj sagos gabala pavadinimu "labai gerai"??? ...pamenu grodavo tok per "duzius" :)))

  0  0
 • smikisss123
  smikisss123 @ 2010 Balandžio 11, 10:54

  aha...per dj Saga ir jo "duzius" per LR3 (103.4 FM berods budavo :))) ) ir as susidomejau reivo kultura...:)) aciu jam , kad parode man tinkama muzika, kuri mane lydi ir iki siol:)))

  +1  0
 • makarena
  makarena @ 2010 Balandžio 07, 06:58

  RESPECT Saga!!! Pamenu Tresta Kaune 1995-1996m.Jega!

  +2  0
 • Rugshtus
  Rugshtus @ 2010 Balandžio 06, 10:45

  Buvau "Dūžių" fanas! :P 200% zemes techno :)

  +1  0
 • spiser
  spiser @ 2010 Balandžio 06, 11:17

  LINKE tarpus nuimt reikia

  0  0
 • spiser
  spiser @ 2010 Balandžio 05, 08:48

  Kalbant apie "Strokes Temple"
  Atradau pas save tarp mp3 :)
  Happyendless - Strokes Temple (Delta Force Mix)

  www.muziboo.com

  0  0
 • Wiliux D
  Wiliux D @ 2010 Kovo 30, 07:47

  Joa, strokes temple kably. amazing!

  +1  0
 • Weax
  Weax @ 2010 Kovo 29, 04:55

  Ir as buvau Strokes Temple 3! Buvo unreal! Pirma karta gyvenime isvydau tikra "tusa", aparatura, sviesas, ultravioleta, galingas koloneles, lazeri.. buvo "wau"

  +1  0
 • spiser
  spiser @ 2010 Kovo 26, 03:47

  Labai geras straipsnis!!! Aciu Sagai!!! Is tu renginiu kurios cia girdejau, pats budavau Techno valentino!! :]] Nes ten ileisdavo su padirbtu pazymejimu :D

  +1  0
Komentuoti gali tik registruoti, ir neapriboti vartotojai.