Registruotis | 
Dabar naršo: 0 vartotojų ir 201 svečias
Temos


Lauris Lee: „Rinkimai klubuose vyksta kiekvieną savaitgalį – pririnkai pilną klubą arba ne“ (Specialiai Djscene.lt)

Atrodo, visai neseniai Kauno "Senamiesčio vyninėje" šventėm Laurio Lee - vienos "RyRalio" dueto pusės - karjeros penkmetį. Visgi ką tik gavau kvietimą paminėti jau visą dešimtmetį. Pačiam didžėjui neseniai suėjo trisdešimt, vadinasi, už pulto jis stovi jau trečdalį gyvenimo. Per tą laiką apgroti ne tik visi Lietuvos klubai, bet kartu su Karaliumi patikrintos ir Islandijos, Austrijos, JAV, Didžiosios Britanijos, Turkijos, Latvijos, Rusijos scenos. Ir didžėjavimas, nors jis bene svarbiausias viso šito aspektas, dar ne viskas. Dar ir pirmoji lietuviška elektronikos plokštelė, ir miksuoti rinkiniai, ir draugystė su JAV vokaliste Nica Brooke, ir projektas "Dusty Groove"...

Na, o nuo 2008-ųjų pabaigos Lauris ir Karalius visus kviečia į "Pop Star Bar" - tokį klubą, koks patiems labiausiai patinka. Ir dar gimtajame savo mieste, kurio bent jau į Vilnių nė už ką neiškeistų. Būtent klube kovo 5-ąją vyks ir minėtas dešimtmečio šventimas. Ne kartą esu kalbinusi Laurį vienu ar kitu klausimu, bet ilgėlesniam pokalbiui susėdę nebuvome. Jubiliejus - geriausia proga.

Trečdalis gyvenimo praleistas grojant - daug ar mažai? Ar grojimas vis dar teikia tau malonumą, jaudulį?


Dešimt metų - ilgas laiko tarpas žmogaus gyvenime. Net labai ilgas! Pagalvok, kiek daug galima padaryti per tokį laikotarpį. Net viskis statinėje tampa vertas šimtinės už butelį per dešimtmetį, cha cha.

Tiesa, prie didžėjaus veiklos pirmą kartą prisiliečiau gal prieš keturiolika ar penkiolika metų. Tačiau karjerą skaičiuoju nuo pirmojo viešai sugroto vinilo. Ir tai buvo "Glasgow Underground" leidyklos nuostabus deep house. Oi, tas deep house, jis, kaip ir viskis, su laiku tapo tik vertingesnis. Drąsiai gročiau tokią muziką ir dabar.

Taip, aš iki šiol neturiu mylimesnio užsiėmimo nei dėlioti CD į grotuvus ir spausti PLAY mygtuką ar girdėti kaip vienas ritmas idealiai dvigubėja išvedus antrą feiderį. Tai visam gyvenimui!

Kada tau grojimas pasidarė daugiau nei hobiu?

Jis visada buvo daugiau nei hobis. Tai buvo tikslas, aistra, būdas dalintis emocijomis su bendraminčiais, galų gale tai buvo ir meilės muzikai išraiška. Galbūt šiandien grojimas šiek tiek priartėjo prie hobio savokos, nes tam galiu skirti mažiau laiko, kartais net esu priverstas atsisakyti pasirodymų, jog neprarasčiau pirmadieninio budrumo biure (šypsosi).

Praėjusią savaitę svečiavausi laidoje "Jovani@Club", kalbėjom apie ne vieną lietuvių atlikėją, taip pat apie tave. Ar pritartum Jovani išsakytai minčiai, kad su kolega Ignu jūsų muzikiniai keliai išsiskyrė jam nuvykus į Rytų pakrantę, o tau - į Vakarų?


Muzikiniai keliai išsiskyrė dar 2000-tųjų vasarą, kai jis pamatė Niujorką, o aš plokšteles pirkausi "Gramophone Records" Čikagoje, toj nuostabioj parduotuvės ant Mičigano kranto.

2001-2002-aisiais skoniai išskyrė visiškai. Jis vėl mėgavosi Niujorko scena ir "Twilo", o aš sėdėjau Rasoul studijoje San Franciske ir rodžiau jam pirmuosius Jazzus Juice kūrinius, kuriuos ruošėsi leisti "RyRalio Records". Taip, West coast scena pakreipė mano mąstyseną ir paliko randą visam laikui. Juk ištisus metus pirkau plokšteles San Franciske, lankiau deep house renginius ir mėgavausi rezidencija "Club Six". Tai negalėjo nepalikti žymės.

Jei rimtai, kas apskritai padarė daugiausiai įtakos tavo pasirinkimui groti house?

Socializacijos procesas, cha cha cha...

Labai sunku pasakyti kodėl vienas kūrinys tau patinka, o kitas - ne. Tai skonio reikalas. O skonis - asmenybės brandos išraiška. Jis formuojasi ilgus metus ir nėra vienos priežasties kodėl tu mėgsti house ar drum'n'bass. Greičiausiai tai turi ir sociokultūrinį atspalvį. Muzikos stilius paskui save velka ideologiją ir pasaulio suvokimo filosofiją. Tad kiekvienas renkasi sau priimtiniausią.

Man patinka tai, ką sako mano propaguojamos house muzikos filosofija. Tai pozityvumas, meilė ir noras dalintis. Tuo tarpu parodymas, koks tu cool, noras būti išskirtiniu ar supernovatorišku ir prakaitas, tyškantis lašais šokių aikštelėje, man visiškai svetimas.

Ką laikai didžėjaus idealu?

Neturiu tokio ir turėjau tik karjeros pradžioje. Yra begalė nuostabių didžėjų. Vienas žavi technika, kitas muzikos selekcija, trečias charizma ir nuostabia galimybe "nuskaityti" šokių aikštelę. Idealus gali turėti tik pirmokas, dvyliktokas turi tikslus.

Jūsų 2008-aisiais atidarytam "Pop Star Bar" sekasi gerai. Visgi įdomu būtų sužinoti, kas sunkiausia valdant klubą. Ko daugiausiai teko mokytis pradėjus šią veiklą?

Nuolatinis tempas yra tai, su kuo tenka susidurti pradėjus klubo promoterio veiklą. Tai panašu į žaidimą šachmatais - mąstyti turi keletu ėjimų į piekį, tai yra, keletu mėnesių į priekį. Mes esame vienintelis klubas Lietuvoje, periodiškai leidžiantis 16 puslapių kalendoriaus žurnaliuką/knygelę, tad planavimas "į priekį" yra mirtinai būtinas.

Daryti pavienius renginius - vieni juokai! "RyRalio Summer End Festival" su penkiomis mobilaus renginio scenomis po visos "Pop Star Bar" veiklos yra paprasta kaip du kart du.

O mokytis teko daug ir įvairių dalykų. Didžiausias mano atradimas - alkoholinių gėrimų niuansai. Degustacijos, maišymai ir pateikimai - mano naujas hobis. Beja, turėčiau pridurti, jog jis gerokai pavojingesnis nei kitas mano hobis - šaudymas iš 9x19 mm kalibro ginklo, cha cha!

Stebi konkurentus ir kolegas? Ar dažnai aplankai kitus vakarėlius Kaune, kituose miestuose kaip svečias, ne kaip didžėjus?

Aš labai mėgstu linksmintis! Tikrai. Galbūt todėl net įkopęs į ketvirtą dešimtį niekada nesusimąsčiau apie ramesnį, kitokį gyvenimą ar darbą. Patinka man tas hedonizmas (šypsosi).

Taip, dažnai einu out ir lankau renginius. Tikrai ne tam, kad stebėčiau konkurentus, o tam, kad "turėčiau gerą laiką". Tiesa, ne tiek daug yra smagių vietų, kurios mane žavi. Niekada nespjaunu į galimybe aplankyti "Suflerio būdelę", "Barą 91" ar "Exit" Kaune. Vilniui pastaruoju metu laiko visai nerandu, galbūt ir todėl, kad nėra nei vienos vietos sostinėje, kuri mane trauktų. Manau, Vilniuje trūksta keleto klubų su stipriomis asmenybėmis priešakyje. Tikiu, jog ši niša bus užpildyta dar iki metų pabaigos.

Esi priekabus klientas klubuose?

Gali būti, jog tai labiau profesinė liga nei priekabumas, tačiau minimalus komfortas, tvarka bei švara klube ar renginyje man yra būtini. Muzikinis turinys gali būti pats nuostabiausias, bet jei klube smirda, bare viskį pila į kolos stiklinę ir neturi ledukų, barmenas ryškiai gyvena iš penkių gėrimo gramų, kuriuos ką tik nusuko nuo kliento, o apsauga žiaumoja kramtomą gumą ir laiko rankas kišenėse - pliuso iš manęs nesitikėkit.

Taip pat nepagirsiu, jei grojant grupei trūkinėja garsas, didžėjus tiek susikaupęs, jog pasibaigus kūriniui ir stojus tylai salėje nenusiima ausinių ir net negirdi kas vyksta, ar elektronikos atlikėjų koncerte per pertraukėles groja pigi pop muzika.

Ar esi priekabus kaip artistas? Kaip atrodo tavo techninis raideris?

"RyRalio DJs" raideris labai paprastas. Trys grotuvai, monitorius iš dešinės ir pultas. Atsimenu, festivalyje Čekijoje iš mūsų juokėsi, jog tai paprasčiausias atlikėjų reikalavimų sąrašas, kokį teko matyti. Galbūt juoką sukėlė "hospitality rider", kuriame nebuvo nieko, išskyrus 4 buteliukus vandens.

Kartais būdavo labai keista, kai renginių organizatoriai suranda lėšų nemenkam honorarui, bet niekaip negali pastatyti trečio CD grotuvo. Kurį iš dviejų paruoštų kūrinių grosiu nusprendžiu paskutinę akimirką, stebėdamas žmones, tad trečias grotuvas man yra būtinas. Jei samdai atlikėją, turėtum būti suinteresuotas, kad jis darbą atliktų taip gerai kaip gali. Ar ne taip?

Beje, mane pastaruoju metu domina klausimas, kaip gi nustatoma didžėjaus kaina? Ir kodėl ji po ilgų derybų ar ilgos draugystės mažėja?

Didžėjaus kaina yra tokia, kurią moka promoteris ar klubas, norėdamas gauti didžėjaus pasirodymą. Gali prašyti daug ir niekada negauti. Tai tikrai nereiškia, kad esi brangus didžėjus. Buvo laikotarpis kai "RyRalio DJs" grojo daug ir už daug. Kainos niekada nenuleisdavome net po ilgų derybu. Mūsų vadybininkas buvo tvirtas vyrukas (šypsosi).

Kainos kritimas tiesiogiai proporcingas norui groti tam tikrame klube ar renginyje. Jei renginys vilioja - laisvai galiu groti nemokamai. Jei ne - kaina bus dviguba. Blogiausia yra tada, kai groti tikrai nenori, kaina dviguba ir ją sumoka, cha cha cha...

Ilga draugystė kainą mažina ne dėl draugiškų santykių, o dėl pasitikėjimo renginio organizatoriumi. Jei groju pas vieną ar kitą promoterį, pas kurį grojau n kartų ir visus kartus tai buvo nuostabus renginys, puikus priėmimas, didelė nauda vardo viešumui - aš tikrai galiu sumažinti kainą.

Kada paskutinį kartą grojai plokštelėmis?

Vakar namie, rinkausi muziką savo dešimtmečio šventei. O viešai prieš keletą mėnesių mažame vakarėlyje trečiadienio vakarą "Pop Star Bar". Tai buvo 100% vinilinis vakarėlis, skirtas draugams ir kolegoms.

Gal prisimeni pirmą savo suorganizuotą vakarėlį? Kiek tada kainavo įėjimas, kas grojo, kas darė skrajutės dizainą? Smulkmenos, bet įdomu! Nesėdai "į minusą"?


Pirmasis mano vakarėlis vadinosi "Unstylish House" ir buvo be galo sėkmingas! Jei neklystu, tai buvo 2000 metų ruduo. Jame be manęs grojo Ignas bei Karalius. Žmonių susirinko gerokai daugiau nei tikėjausi. Skrajutę dar kažkur turiu, jos dizainą darė mano bičiulis Paulius "Dūmas", jame panaudojom Carmen Electra ar kažkurios kitos porno žvaigždės fotografiją, tiesa, modelio kūnas buvo perkirptas pusiau.

O koks buvo pirmasis iš užsienio atsigabentas vardas?

Rithma. "OM Records" herojus, su kuriuo susipažinau viename iš San Francisko vakarėlių. Tiesa, naujausios geros žinios iš Rithmos yra tos, jog jis neseniai baigė gydymosi kursą reabilitacijos klinikoje. Per daug linksmintis negerai, ar ne?

Ką iš užsienio pasikviesti yra iki šiol tavo neišpildyta svajonė?

Gal tokių nebėra. Visada norėjau, kad Ben Watt pašokdintų minią kartu su manim, bet manau tai ka jis groja šiandien manę žavi ne taip smarkiai. Mielai pultu pasidalinčiau su Dennis Ferrer ar Milk & Sugar.

Kaip, beje, sekasi "RyRalio Records" ir "RyRalio" kaip artistams? Planuojate ką nors naujo?

"Pop Star Bar" - laiko vagis!

Nematome pasaulinės perspektyvos leiblui šiuo metu. Truputi luktelėsime ir tada žiūrėsime, kaip viskas bus. Apie Lietuvos rinka išvis graudu kalbėti. Pop atlikėjai parduoda tik tiek albumų, kiek prieš dvejus metus pardavėme "RyRalio CAFÉ". Situacija išties sunki, o mes vis tiek planuojame išleisti miksuotą rinkinį ir iš lėto dėliojame naujo gabalo detales. Taip pat turime keletą remiksų užklausimų, jei tik atsiras bent truputis laisvo laiko - būtinai juos priimsime.

Šiuo metu užsiimame mums nauju dalyku - kas mėnesį į internetines plotmes paleidžiame "RyRalio PODCAST", kuriame ir diskotekiniai, ir mūsų namie klausomi kūriniai.

2010 01 RyRalio PODCAST by laurislee

Gal prisimeni, koks per dešimt metų buvo didžiausias nusivylimas? Ar kada norėjai viską mesti? Kas paskatino nenuleisti rankų?

Aha, tikrai buvo keletas liūdnų momentų. Vienas iš jų - serijos "RyRumba" nesėkmė klube "Exit", dar A. Jakšto gatvėje. Dirbome daug, o rezultatai buvo pusėtini. Greičiausiai buvome visiškai netinkamoje vietoje ir netinkamu laiku. Kita vertus, tai buvo nuostabi pamoka, o gal ir spyris į užpakalį bei naujo kelio pradžia.

Visgi tik pabaigę seriją turėjom puikų turą Kaunas-Londonas-Reikjavikas-Kaunas. Tai buvo pirmasis mūsų pasirodymas Londone ir nepamirštami įspūdžiai Reikjavike. Kai grojom Islandijoje. šoko visi, net ir "GusGus" nariai (juokiasi).

Kas skaudžiausia žiūrint į šiandienos Lietuvą, ir dėl ko džiaugiesi labiausiai?

Emigracija. Labai apmaudu buvusius etatinius vakarėlių lankytojus sutikti tik Londone ar Dubline. Panašu į tai, jog situacija sparčiai prastėja dar kartą. Recesija varo jaunus specialistus iš Lietuvos ieškoti skanesnės duonelės svetur.

O džiugina tai, kad blogiau nebus, o mes vis dar linksminamės ir nenukabinam nosies.

Ar iš tiesų skiriasi tas klubinis gyvenimas Lietuvoje ir kitose šalyse?

Be galo! Pirmiausia, Lietuva labai maža šalis. Maži miestai, mažai klaberių, mažos klubų pajamos, o tai reiškia ir mažą pačių klubų skaičių. Pagalvokim apie Vilnių. Kiek ten šiuo metu klubų, kurie groja šokių muziką ir talpina daugiau nei 500 žmonių? Vienas? Na, ok, gal trys, iš kurių dviem yra šakės, o trečias ir į rusiška popsą kartais nespjauna.

Be to, lietuviškas mentalitetas bei ekonominė situacija nepadeda tikrai. Kita vertus - mes dar gyvi ir mokam šokti, valio!

Kaip vertini geriausių, populiariausių DJ rinkimus? Kad ir "Djscene Geriausi" arba DJ MAG?

Rinkimai vyksta kas savaitgalį - pririnkai pilną klubą arba ne. Patys geriausi rinkimai! O jei tu technikos asas, nerealiai varai ir groji tuščiam klube ar per tavo pasirodymą visi mieliau stovi prie baro nei šoka - nepadės ir pirma vieta. Juk didžėjus būni ne sau, o žmonėms. Prašau nesuprasti to tiesmukai, visada yra subjektyvios aplinkybės, be to, geras didžėjus žino, kur jam dera groti ir kur nedera.

Man geriausias didžėjus - populiarus didžėjus. Tas, kurį myli žmonės, į kurio pasirodymus renkasi daugybė gerbėjų ir kuris sugeba juos patenkinti šokių aikštelėje. Turbūt tokie rinkimai patys teisingiausi.

Pasauliniu mastu viskas šiek tiek kitaip. Iš pradžių važiuoji į turą, kad taptum Nr. 1. Kai tampi DJ MAG Nr. 1, patrigubini honorarą ir važiuoji į turą vėl. Bet nuo lietuviškos realybės tai labai toli.

Interviu pavyko visai ilgas. Ačiū tau už laiką. Pabaigai - kam, dirbant tokį darbą, kaip tavo, labiausiai to laiko trūksta?

Sau ir knygoms.
Daina D., 2010 Vasario 23, 22:49

Komentarai

 • Tomas Pečkys
  Tomas Pečkys @ 2010 Kovo 16, 05:25

  RyRalio yra neblogas pavyzdys daugumai Lietuvos DJ komandu kaip reikia save promotint'i ne tik gimtineje bet ir uzsienyje. Labai patiko Laurio mintys apie dj'u rinkimus.

  0  0
 • Kondencuotas_Pienas
  Kondencuotas_Pienas @ 2010 Vasario 26, 10:00

  Pagarba ir sveikinimai!

  0  0
 • Albertas!
  Albertas! @ 2010 Vasario 24, 10:15

  patiko interviu ;)

  0  0
 • Džesika Flečer
  Džesika Flečer @ 2010 Vasario 24, 04:46

  o man jis visiškai nepasikėlęs pasirodė :] jeigu tik iš interviu apie pasikėlimą spręst tai labai klaidingą nuomonę galima susidaryti.
  šiaip Ryralio šaunuoliai, senbuviai:]

  0  0
 • Ace
  Ace @ 2010 Vasario 24, 04:27

  Su jubiliejumi Lauri. Tik Ignui ten kur "smells funny" nereikia laizyti :)

  0  0
 • edgenewyork
  edgenewyork @ 2010 Vasario 24, 04:20

  o bare PEPSI pilstyt is plasmasiniu buteliu tai cia tvarkele ?

  0  0
 • Mightmare Nary
  Mightmare Nary @ 2010 Vasario 24, 03:55

  :) negirdėjau jų grojant bet kaip, bet šaunu, kad yra!

  p.s.
  lyginant su driežais, tai, visi žmonės yra pasikėlę, tik vieni sureikšmina, o kiti ne tiek.

  0  0
 • kaPut
  kaPut @ 2010 Vasario 24, 01:52

  Idomus interviu labai. Tiesos irgi labai daug, bet jis kaip zmogus man pasirode labai ir labai pasikeles.

  0  0
 • discognome
  discognome @ 2010 Vasario 24, 01:32

  puikus interviu, aciu! ;)

  0  0
 • balvonas
  balvonas @ 2010 Vasario 24, 11:34

  mes su juo vienoje laidoje vidurineje mokykloje mokemes,eilinis ramus bicas buvo,muzikiniu uzuomazgu nesimate net,o dabar prasau prasimuse vaikinas,saunuolis.sekmes

  0  0
Komentuoti gali tik registruoti, ir neapriboti vartotojai.