Registruotis | 
Dabar naršo: 0 vartotojų ir 29 svečiai
Temos


Luka Baumann: „Visgi muzika – tai neišsakyti žodžiai” (Specialiai Djscene.lt)

  Žymės:
Išvydusi šį vaikiną Serbijoje, "Exit" festivalyje, iškart supratau, kad jis ne iš kelmo spirtas. Todėl beliko apsidžiaugti pamačius, kad Visų šventųjų naktį Luka minės pas mus, mobilizuodamasis "Mulen ruže". Švedo Grovskopa brolis iš Kroatijos turi papasakoti gerokai daugiau, nei apie muziką, taigi įsitaisyk.

Esi studijoje, taigi gal ir pradėkim nuo to, ką ten veiki?

Pabaigiau "masteringą" muzikai iš vienos slovėnų leidyklos. Gera medžiaga, tvarkingai paruošta, taigi neturėjau didelių sunkumų. Vienas malonumas dirbti su kokybiškai pateikta medžiaga.

Kas jos autorius?

Slovėnas Octex. Jis jau ne vienerius metus gamina deep techno - tikrai geras prodiuseris, labai jį mėgstu.

Aš irgi - jis viešėjo pas mus birželį. Ar "masteringas" kitiems - pastovus tavo užsiėmimas?

Darau tai retkarčiais, bet pradėjau ne taip ir seniai. Tiesą sakant, seniai tuo domiuosi, tad prieš kurį laiką nusprendžiau užsiimti rimtai ir išmokti, ko reikia. Dabar "masteringą" atlieku keletui leidyklų, bet norėčiau dirbti su dar daugiau žmonių.

Smagu. Išmokai pats, ar prireikė kursų?

Pats, nors tiesą sakant, turiu garso inžinieriaus išsilavinimą. Visgi tai mane domino dar gerokai iki įstojant mokytis. Tai gan "gykiškas" užsiėmimas, bet teikia man daugiau malonumo.

Kodėl gi "gykiškas"?

Tai labai subtilu, kartais pakeitimai, kuriuos atlieki muzikoje, tokie nežymūs, kad sunku juos pastebėti. Na, o mažame pasaulėlyje tavo galvoje atrodo, kad įkopei į Everestą ar panašiai, cha cha.

Tai lyg meno ir mokslo kombinacija - reikia pajausti, ko siekė atlikėjas, ir tai pabrėžti, ar net įlieti kiek savo supratimo. Gali nuveikti įdomiausių dalykų!

Kaip manai, ar eilinis žmogus, muzikos klausydamasis vidutinėse ausinėse ar per vidutines kolonėlės, pajaus tą skirtumą?

Žinoma, kad eiliniai klausytojai apie tai net nepagalvoja. Ir neturėtų - viena iš garso inžinierių užduočių ir yra klausymą paversti netrikdančiu pojūčiu. Na, kad nenorėtum pareguliuoti savo grotuvo.

Tai reikiamų dalykų subalansavimas, paverčiantis muziką maloniu potyriu. O žmonės, užsiimantys technine šio reikalo puse, kartais gali per daug įsigilinti. Tačiau, manau, taip yra dėl to, kad tai juos traukia, ir nematau tame nieko blogo. Tai geroji "gykiškumo" pusė.

Geras atsakymas... o ar kada nors norėjai dirbti ką nors kito, nesusijusio su muzika?

Leisk pagalvoti... Atrodo, gyvenimą su muzika susieti nusprendžiau dar baiginėdamas pradinę mokyklą, tačiau visgi ėmiau studijuoti filosofiją ir sociologiją. Mečiau po poros metų, nes supratau, kad visgi iš gyvenimo noriu ne to. Tačiau filosofija visuomet buvo ir yra neatsiejama mano gyvenimo dalis.

Na, o jei muzikos tektų atsisakyti, manau, atidaryčiau tik katėms skirtą veterinarijos kliniką. Myliu kates, mėgstu leisti laiką su jomis, taigi tikrai būtų smagu nuveikti kažką su jomis.

Tavo "Myspace" mačiau, kad myli. Kiek kačių turi?

Tik vieną, bet jei gyvenčiau dideliame name, tikrai laikyčiau daug daugiau. Jos visuomet mane supo. Kažkaip suviliojo.

Grįžkim į vasarą. "Exit" festivalis Serbijoje! Kaip tau pačiam patiko šiemetinis pasirodymas ten? Ar esi buvęs "Exit" anksčiau - kaip atlikėjas ar kaip lankytojas?

Tiesą sakant, tai buvo mano pirmas kartas Serbijoje. Vaizdas - tikrai įspūdingas. Niekaip nesuvokiu, kaip įmanoma suorganizuoti tokio dydžio veiksmą. Na, o pasirodymas praėjo neblogai - visuomet smagu groti mylimą muziką esant įspūdingai garso sistemai ir prieš tokio dydžio minią.

Grodamas atrodei itin rimtas...

Cha, turbūt turėčiau pasakyti "ačiū"? Visgi asmeniškai labiau mėgstu mažesnius renginius, kuriuose gali pajausti, kaip žmonės vertina tavo muziką. "Masofkėse" susijungti su minia sunkiau.

Kokiuose festivaliuose dar grojai šią vasarą? Kokius mėgsti kaip lankytojas?

Dukart grojau festivalyje Kroatijoje, buvo visai smagu. Bet būsiu atviras - nemanau, kad kada nors vykčiau į festivalį vien jame pabūti. Tai tiesiog ne mano tipo renginiai.

O kaip tuomet mėgsti leisti vasarą?

Anksti keltis, gulėti paplūdimyje, ramiai leisti vakarus - taip leidau šią vasarą ir visas kitas.

Ar tik ne įžymiosiose kroatų salose Adrijos jūroje?

O, taip. Ten labai gražu, ir nors kartais turistų būna per daug, bet žinodamas ypatingas vietas gali pasislėpti.

Ačiū už įkvėpimą! Metas dar vienai muzikos porcijai. Kaip susipažinai su Grovskopa, ar "Emergence Records" įkūrėt kartu? Tik nesakyk, kad jus sieja kraujas, aš tai jau žinau...

Taip, būtent, ir taškas, cha cha. Ne, kompanijos kartu nekūrėm - tai padarė Grovskopa su Archae, o aš perėmiau dalį reikalų tuomet, kai jam teko pasitraukti.

Bet vis tiek kažkur turėjot susitikti su Grovskopa...

Taip, mes - broliai.

Jūs net nepanašūs!

Eik tu? Visi sako, kad mes dvyniai...

Gerai jau, gerai... su Mika kuriate net kelis skritingus projektus - ar brolystė įkvepia tokiai kiekybei?

Skirtingi vardai - skirtingoms situacijoms. Visgi dažniausiai naudojam "Brethren", nors kartais ką nors išleidžiam ir kitais vardais. Štai neseniai pasirodė projekto "Troika" muzika - ją kūrėm drauge su brangiu draugu iš Kanados Mark Belson. O šiaip kiekvienas vardas turi savo istoriją...

Papasakok kokią nors.

Ne, tai daugiau mūsų vidiniai "bajeriai", neįdomu bus juos skaityti.

Na, gerai. Tuomet papasakok, kaip sekasi jūsų įrašų kompanijai. Penkeri darbo metai - ilgas laiko tarpas. Ar turit planą ateičiai?

Ką tik išleidom "Emergence Thirteen", publika jį sutiko šiltai. Taip pat kalbamės su Archae - tikimės, kad netrukus pasirodys solinis jo įrašas. Na, ir aš pats ruošiuosi naujo EP darbams. Iš esmės mes per daug neplanuojam, tiesiog yra kaip yra. Negaliu pasakyti, kaip jausiuos po šešių mėnesių, ir kaip tuomet skambės mano muzika. Kai išgirstam kompanijai tinkamą skambesį, leidžiam. Taigi kartais įrašai pilasi vienas po kito, o kartais vyrauja tyla. Galbūt tai ne pats protingiausias būdas tvarkyti verslą, bet mums nusispjaut.

Kol galit sau tai leisti - puiku. Sakai, ruošiesi naujam EP, o kaip atrodo tas pasiruošimas?

Jis vyksta mentaliniame lygmenyje. Bandau sugaudyti įvykius, kuriuose dalyvavau, mintis, kurios man kilo, ir tai kažkaip išreikšti.

Anksčiau tiesiog eidavau bet kur ir įrašinėdavau garsus, keliamus žmonių ar objektų, esančių aplink mane, bet jau senokai to nedariau. Tiesiog persisotinau ir norėjau išbandyti sintetinius muzikos gimimo būdus. Bet vis dar jaučiu aistrą tiems įrašinėjimams, taigi kažkada prie jų tikrai grįšiu.

Koks įdomiausias tavo įrašytas momentas?

Pasakyčiau, bet tada turėsiu tave užmušti. Per daug gėdinga pasakoti, cha cha...

Na, esmę supratau. Atgal prie reikalo! Kas vyksta su tavo asmeniniu leiblu PSNZ?

Jis sustabdytas. Grįšiu prie šio užsiėmimo, bet nežinau, kada. Gal ryt, gal po dešimties metų.

Kodėl sustabdei?

Visų pirma darbą nutraukė platintojas, su kuriuo dirbau, o tuomet aš pats turėjau pakankamai daug veiklos kitose srityse. Kai praėjo kiek laiko, supratau, kad jei ir tęsiu PSNZ, tai bus vieta abstraktesnei muzikai, negu techno scena galėtų suvirškinti. Taigi tiesiog laukiu tinkamo momento.

Iš kur atėjo tavo industrinis įkvėpimas?

Ne visai galiu tai paaiškinti. Tai aistra viskam, kas susiję su technologijomis. Esi skaičiusi futuristų manifestą?

Tik ištraukas...

Buvau paauglys, kai perskaičiau jį. Pamenu, kaip tas manifestas mane sujaudino, kiek daug visko jame įžvelgiau. Pripažinsiu, metams bėgant mano interesų ratas kiek pasisuko, taigi dėl to perėjau prie emocionalesnės, asmeniškesnės muzikos. Anksčiau buvau apsėstas technologinių ir urbanistinių simbolių, taigi mano kūryba buvo kieta, kapojanti ir šalta. Pastaruoju metu gręžiuosi į save, savo jausmus ir mintis. Visgi muzika - tai neišsakyti žodžiai.

O jei prijungus vokalus..?

Iki to dar nepriėjau, bet anksčiau ar vėliau tai nutiks. Pamenu, kai būdamas vaikas klausydavausi užsienietiškos muzikos ir nė velnio nesuprasdavau, apie ką dainuojama, balsą suvokdavau kaip dar vieną instrumentą. Ir dabar tas pats - nekreipiu dėmesio į tai, apie ką dainuojama, tai vis tiek neturi prasmės.

Ar galėtum sukurti hip-hop, o gal net soulful house kūrinį?

Be abejo. Tiesą sakant, dievinu gerą house.

Tai gal jau esi sukūręs?

Esu, bet tik savo malonumui.

Supratau. Šokam toliau. Kroatijos naktinio gyvenimo scena turbūt panašaus amžiaus, kaip Lietuvos, taigi skiriasi nuo senųjų. Ar gali trumpai apie ją papasakoti?

Ji tikrai skiriasi nuo, tarkim, Didžiosios Britanijos. Galvoju, ką čia pasakyti... na, ji tiesiog kitokia. Joje dalyvauja jaunesni žmonės. Jaunesniems greičiau nusibosta, o muziką jie sieja su narkotikais.

Gal tik neseniai pagaliau atsirado pakankamai žmonių, kurie muziką myli dėl pačios muzikos. Tiesą sakant, buvau siaubingai abstulbintas to, kaip kitaip viskas yra Anglijoje. Ten žmonės nuoširdžiai reaguoja į muziką ir ją pažįsta. Na, bet renginys, kuriame grojau, buvo tikrai jaukus, jame susirinko nuoširdūs pasekėjai, taigi viskas vyko labai intymiai.

Kada Kroatijoje įvyko pirmas reivas?

Tai buvo "Psychic TV" koncertas 1990-aisiais, šią istoriją man papasakojo tuomet renginį organizavęs vyrukas. Visi tikėjosi, kad jie gros savo eksperimentinę muziką, deja, nedaug kas įtarė, kad jie taip pat kuria ir acid house. Taigi koncertui prasidėjus minia buvo daugiau neinustebusi... Vadinasi, pirmasis Kroatijos reivas įvyko visiškai netyčia. Aš tuomet labiau domėjausi saldainiais, kuriuos man pirkdavo mama...

O kokia muzika dabar populiari Kroatijoje?

Neturiu supratimo, nes nevaikštau į klubus. Laiką leidžiu tyliai ir ramiai, studijoje ar draugų kompanijoje.

Bet kuri muziką, kuri skamba klubuose!

Keista, ar ne? Niekad nemėgau vaikščioti į vakarėlius, visgi tai visuomet buvo vienintelė vieta, kur galėjau išgirsti tokią muziką. Kai buvau vaikas, nė neįtariau, kad egzistavo klubai, kuriuose skambėjo tokia pati muzika, kokia sklido iš mano kasečių grotuvo.

Ir kada gi apie tai sužinojai?

Manau, man buvo apie penkiolika. Išgirdau apie vakarėlį per radiją ir nusprendžiau eiti. Jau tuomet kūriau muziką, taigi labai norėjau sužinoti, kur ji materializuojasi. Netgi svajojau, kad ten kada nors skambės ir mano kūryba, cha cha!

Geriausias Balkanų elektronikos eksportas? Neskaitant tavęs.

Mano žemietis Petar Dundov - šiokia tokia techno scenos legenda. Na, ir, aišku, "Laibach". Jie buvo vieninteliai uždrausti tuometinės Jugoslavijos valdžios, jei neklystu. (Uždraudė tik jų pavadinimą - D.D.). Totalitarinė sistema tikrai nepagirs tų, kurie moko žmones galvoti savaip ir ieškoti savų vertybių...

Turiu užduoti paskutinį klausimą, nes Lietuvoje beprotiškai vėlu. Pas mus grosi per Helovyną. Ką manai apie šią progą?

Tai - melas, kaip ir Kalėdos ir visos kitos šventės.

Tai iš tavęs nesulauksim jokio moliūginio triuko?

Pamatysim - Rytų Europoje visko gali nutikti!

Taip, pas mus - kaip Balkanuose, tik šalčiau...

Baik, pastarąjį kartą apsiėjau su trumpomis rankovėmis!
Daina D., 2008 Spalio 17, 01:55

Komentarai

 • lacocca
  lacocca @ 2008 Spalio 28, 08:49

  Ir fone -save the secret !
  idomus zhmogus ,manau.

  0  0
 • TRU
  TRU @ 2008 Spalio 21, 05:11

  Labai teisinga mintis "balsą suvokdavau kaip dar vieną instrumentą. Ir dabar tas pats - nekreipiu dėmesio į tai, apie ką dainuojama, tai vis tiek neturi prasmės." Visiskai sutinku, taip pat galvoju.

  0  0
 • lina
  lina @ 2008 Spalio 21, 10:07

  toks paslaptingas veikejas:) ir nezinojau del grovskopa!

  0  0
 • Dobrica
  Dobrica @ 2008 Spalio 19, 07:23

  jolachka;) laukiam laukiam

  0  0
 • jazikėlis
  jazikėlis @ 2008 Spalio 18, 03:46

  gerulis

  0  0
 • Wasabi peass
  Wasabi peass @ 2008 Spalio 18, 03:35

  Ikvepianti asmenybe")

  0  0
 • iggy.
  iggy. @ 2008 Spalio 18, 02:54

  na as tikiuosi kad vilniuje jis nebus per daug emocionalus ir pakapos kietai ir saltai ;]

  0  0
 • Laimis S.
  Laimis S. @ 2008 Spalio 17, 07:52

  Geras atlikejas!! muzika gera jo! pagarba!

  0  0
 • dėdės ūsai
  dėdės ūsai @ 2008 Spalio 17, 04:28

  meile katems,feee 'Jaunesniems greičiau nusibosta, o muziką jie sieja su narkotikais' o UK wtf ? Idomus interviu ir idomus zmogus keistai cia keistai

  0  0
 • kityy
  kityy @ 2008 Spalio 17, 11:16

  Savotishkas tas Luka, savotishkas... :D
  Bet vien uz meile katems man jis patinka!

  0  0
Komentuoti gali tik registruoti, ir neapriboti vartotojai.