Registruotis | 
Dabar naršo: 0 vartotojų ir 63 svečiai
Temos


Matas Petrikas: „Neturėdami studijos, su Kryžium „kurdavom” muziką vaikščiodami mieste” (Specialiai Djscene.lt)

Įžangoje į pokalbį su Matu Petriku galima prirašyti begalybę epitetų jam, kaip vienam lietuviškos elektronikos kalvių. Bet juk tu tikrai žinai "Exem", greičiausiai ir solinį Mato projektą Mantisse, garso takelį spektakliui "Naktis prieš pat miškus"... Jau devyneri metai Mato gyvenimas koncentruojasi Berlyne, daugelio elektronščikų svajonių oazėje. O penktadienį jis ims ir pasirodys "Gravity" - džiugiau nei netikėta.

Atrodo, Berlyne esi jau beveik dešimt metų. Kokia iš ten tau atrodo Lietuva? Dažnai grįžti?

Atvažiuoju Lietuvon apie kartą per metus, dažniausiai aplankyt giminių ir susitvarkyt kokių nors reikalų. Kadangi mano artimiausia šeima irgi Berlyne, tėvynės nostalgija pakankamai lengvai kontroliuojama... O Lietuva man palieka dvejopą ispūdį: iš vienos pusės, atgyja daug prisiminimų, veidų, bet iš kitos - Lietuva per pastarąjį dešimtmetį stipriai pasikeitė. Nesiruošiu vertint, blogon ar geron pusėn - manau, yra ir to, ir ano. Kažkada patyriau tikra šoką sužinojęs, kad Vilniuje butai maždaug dvigubai brangesni, nei Berlyne...

Ar seki mūsų muzikinę sceną? Turi favoritų?

Negaliu pasakyt, kad labai domėčiausi Lietuvos "estrada"... Mano požiūris i ją, sakysim, nevienareikšmiškas. Bet žinau keletą tikrai gerų dalykų: "Dublicate", Alina Orlova, Golden Parazyth, Fewnolder, "Metal on Metal", "Bango Collective". Iš naujausių, labai patinka tai, ką daro Mario Basanov su Vidžiu. Tie vyrukai, manau, pasieks tarptautinėje arenoje tikrai dar daug.

Ko trūksta tai scenai?

90-ųjų gale mačiau, kaip atsirado taip vadinamas "formatas". Tai buvo viena iš pagrindinių tragedijų jaunoje Lietuvos scenoje. Iš esmes terminas, atsiradęs iš nelabai gerai suprastos vakaru radijo stočių koncepcijos, staiga tapo taisykle. Nuo tada nebe medija reaguodavo į muzikinę evoliuciją, bet muzikantai buvo tiesiog priversti adaptuoti savo muziką kažkokiam idiotiškam standartui. Kiekviena karta atvažiavęs klausiu draugu, ar "formatas" dar egzistuoja ir kiekviena karta girdžiu vis ta pati liūdną atsakymą. Na, bet žiūriu į ateitį optimistiškai - jei toks monstras, kaip muzikos įrašų industrija, iš esmes mirė, tai ir "formatas" ilgai netemps...

Apskritai Lietuvoje trūksta pagarbos individualybei, kūrėjui. Tai būdinga daugeliui postsovietinių šalių. Manau, dar reikės ne vieno dešimtmečio, kol situacija pasikeis.

Tave vis dar vadina "Matu iš Exem". Kaip į tai reaguoji?

Reaguoju labai gerai. Jei būtų galima rinktis sau etiketę, būtent "Matas iš Exem" ir būtų man labiausiai prie širdies.

Taip pat esi žinomas kaip "Baltism". Ar taip "atsižymi", kad esi nuo Baltijos, ar yra kitų priežasčių?


"Baltism" buvo mano laikinas alter ego, apytiksliai nuo 2001 iki 2006 metų. Norėjau daryti tokį deep, soft house, su romantiniu prieskoniu. Pavadinimas "Baltism" - aliuzija į prancūzų house projektą "Africanism". Praėjusiais metais visgi nusprendžiau atsisakyt, bent jau laikinai, visokių kaukių ir susikoncentruot į savo esminį muzikinį projektą - "Matas Petrikas". Manau, ši koncepcija neblogai atitinka ir dabartinį zeitgeist, natūralumo, nuoširdumo paieškas.

Kuo ir kur kuri?

Dar 90-ųjų pradžioje mes su Kryžium svajojome kurti muziką vien tik kompiuteriu: nebrangiai, be kabelių spageti ir įžeminimo problemų. "Atlanta" ir "Stereo" mes dar įrašinėjom maišyta technika, "Naktis prieš pat miškus" aš jau dariau vien tik kompu. Montavau semplus su "Cubase", "Rebirth" ir "Acid", lengva nebuvo, bet rezultatu buvau maždaug patenkintas. Berlyne, kol dirbau su PC, Baltism įrašinėjau su "FruityLoops", kai perėjau prie Mac, pradėjau naudot "Ableton Live!".

Esu labai nereiklus technikai - turbūt čia atsiliepia daug metų, praleistų dulkinose, perkrautose studijose. Dar būdamas paauglys įrašinėdavau savo muzikinius eksperimentus juostiniu magnetofonu "Romantika", 2 mikrofonais ir skylėta akustine gitara. Reikalui esant, galėčiau prie to ir grįžt, cha cha...

Kaip dažnai pasirodai gyvai? Kur?

Pirmasis solinis mano koncertas vyko dar 1997 metais Vilniaus klube "Nasa", po to vis negalėdavau tam prisiruošt. Berlyne vis pagrodavau kokiam underground tūse, ir tik neseniai nusprendžiau daryti tai dažniau. Svajoju apie kažką panašaus į DJ rezidenciją, tik su gyvais setais. Mane labai įkvėpė pirmųjų Niujorko DJ pavyzdys - tuomet Larry Levan pats kas savaitę montuodavosi editus, iš esmes dekonstruodamas savo mėgstamą muzika. Būtent tai ir bandau daryt jau dabar, bet editai - tik dalis mano grojamos muzikos, dauguma ritmų vis dėl to kurti mano.

"Exem" prasidėjo prieš... 15 metų? Buvot bene elektronikos pionieriai Lietuvoje. Kas paskatino visa tai pradėti?

1990 metais išgirdau du įrašus - "Depeche Mode - Policy of truth" singlo François Kevorkian miksus ir "The Cure - Mixed Up" remiksų albumą. Mano galvoje kažkas "kliktelėjo". Nuo to momento beliko laukti, kol sutiksiu bendraminčių, kuriems elektroninė šokių muzika reikš tiek pat, kiek ir man. Po to buvo pirma kelionė į Berlyną, Arno Klivečkos radijo ir TV laidos, "Technotronic" plokštelė.

Dar po poros metu, dirbdamas žurnalistu, ėmiau interviu iš Kryžiaus, kuris kaip tik ieškojo naujo skambesio tuometinei grupei "EM2". Mus varė jaunatviškas entuziazmas ir įgimtas naivumas, o įkvėpimui turėjom keletą kasečių, pilnų visiškai atsitiktinės olandu ir vokiečių leiblų produkcijos. Mes manėm, kad grot kitokią muziką nėra jokios prasmes.

Ragavot šlovės skonio?

Bent jau Lietuvos masteliu buvo visko: matėm ir visiškos ubagystės, kai 94-aisiais negalėjom niekur įsirašinėt, nes nebuvo pinigu net kavai, ir pilną Kalnų parko stadioną 98-aisiais, kai tūkstančiai rankų kilo į viršų per "Afrika". Visiškai galvų pametę nebuvom, nors kai kurie epizodai iš tų laikų man iki šiol kelia šiurpą.

Kaip atradot ir savo kūryboj panaudojot lietuvišką folklorą?

Neturėdami studijos, su Kryžium "kurdavom" muziką vaikščiodami mieste. Generuodavom galybę idėjų, išradinėdavom nebūtus stilius, mintyse dėliodavom semplus. Viena iš tu idėjų ir buvo "lietuvių liaudies techno". Sunkiausia buvo rast pačius vokalus, bet viena karta mūsų draugai, dirbę CD parduotuvėje, atnešė mums ansamblio "Ula" įrašą. Kryžius tuo metu kaip tik ieškojo semplo naujam gabalui, kuris vėliau gavo pavadinimą "Kuršiai". The rest is history....

Apie anų laikų vakarėlius, reivus, "Prieplauką| sklando legendos. Neseniai ir jutūbe pasirodė keletas vaizdų iš tų laikų... Kas buvo žmonės, kurie pirmieji pradėjo linksmintis? Kaip atrodydavo vakarėliai? Kaip vykdavo jų promo? Juk net interneto nelabai dar buvo...

Prieplauka... tai buvo mūsų "Hacienda" ir "Paradise Garage". Ten, kaip nuvalkiota frazė sako, reikėjo būt, papasakot apie tai neįmanoma. Bežiūrėdamas klipus iš tų laikų buvau apakęs, kaip paprastai ten viskas buvo - mano paties prisiminimai buvo daug ryškesni, net kiek per daug idealizuoti. Bet tų laikų laisves pojūčio, idėjų bendrumo, įtariu, Lietuvoje sunkiai dabar jau surasi...

Patys vakarėliai, pavyzdžiui, turėjo savo ritualų. Kiekvienas DJ rezidentas būdavo susikūręs savo firmini parašą - tam tikrą miksą iš keleto kūrinių įterptų seto vidury. Jį atpažindavo tik senbuviai ir atitinkamai reaguodavo. DJ taip pat žinojo kiekvieno iš mūsų "silpnąsias vietas'"- mėgstamus gabalus, kuriuos įmiksavus, kažkas puls į ekstazę...

Na, kalbant apie promo, tai labai paprasta - jei nėra pasirinkimo, tai nereikia ir reklamos. Klaipėdoje buvo tuo metu tik viena Prieplauka (ir dar keletas visiškai komercinių klubų), tad buvo aišku, ką rinktis vieną ar kitą vakarą.

Ką veiki Berlyne be muzikos? Kodėl esi būtent ten?

Berlyne esu todėl, kad tai mano mėgstamiausias miestas mano mėgstamiausiam žemyne. Čia gimė mano dukra, čia gyvena ir mano šeima. Užsidirbu pinigus konsultuodamas interneto kompanijas techniniais klausimais, esu samdomas interneto samurajus.

Kaip manai, kas laukia penktadienį "Gravity"?

Tikiuosi daug pažįstamų ir dar nepažįstamu veidų, super nuotaikos ir techninio sklandumo!

Daina D., 2008 Birželio 28, 18:31

Komentarai

 • Džonsonas
  Džonsonas @ 2008 Rugpjūčio 04, 08:28

  idomus straipsnis istikro, bet nesu girdejes apie si zmogeli, matyt per jaunas dar :D

  0  0
 • Kazoo
  Kazoo @ 2008 Liepos 15, 03:53

  Hey as tai tikrai turiu kuom pasigirti.
  Esu buves pas mata namuose ir maciau kaip jie su Kryzium kure Lietuviska elektronika... man atrodo no to ir pas mane prasidejo kitas poziuris i muzika. Komercija ir undergound.

  Beje kas nors pamenat buvo duiskusiju laida per TV ten su jaunimu. Tai karta viena buvo tema apie narkotikus ir pan. pamenu Matas ten berods Jaunimo pusei, kurie paartodavo nors jis pacio teigimu nevartoja, bet toleruoja. Gerai skele, kad kava ir cigaretes irgi priklausomos kaip ir narkotikai. Tie kas megsta kava.. ar gali istiesu pradet ryta be kavos ir / arba cigaretes?

  Na o straipsnis tai idomus ir iskart susiradau youtube prieplauka, nes ten irgi teko0 but. ten as pirma kart Stroboskopo skleidziama sviesa pamaciau. As tai vadinau kazkokia sviesa kuri padaro kaip roboto judesius :))) juokinga tokius dalykus prisiminti ;)

  0  0
 • hooah
  hooah @ 2008 Liepos 08, 05:37

  Labai geras interviu su labai protingu zmogumi.

  Sukele ypac geru prisiminimu is 90s.

  0  0
 • :)
  :) @ 2008 Birželio 11, 08:31

  tuscias gravity visiskai buvo

  0  0
 • burbuliai
  burbuliai @ 2008 Birželio 08, 07:27

  kad tie kursiai kazkokia deep forest kopija

  0  0
 • MMU
  MMU @ 2008 Birželio 07, 08:43

  Dekui Matui uzh muzika, Dainai uzh straipsny. Tai ka savo laiku padare Exemai-neikainuojama. (= especialy 4 "Kursiai" , shita gabala kaip ir 2 ju pirmuosius albumelius dar ir savo anukams patausosiu. Superinsi dalykas butu, jei kas i youtube Kursiu video imestu (kalbu apie 1maja versija).

  0  0
 • Daina D.
  Daina D. @ 2008 Birželio 03, 11:43

  SusiweluS, kad praejusi penktadieni reikejo eit ;]

  0  0
 • SusiweluS~
  SusiweluS~ @ 2008 Birželio 03, 09:00

  SUPER!!! Penktad i gravity!!!

  0  0
 • rushkeys
  rushkeys @ 2008 Birželio 02, 01:35

  idomus interviu
  pagarba uz viska, ka nuveike!

  0  0
 • harvey
  harvey @ 2008 Birželio 01, 05:58

  Blemba, toks fainas zmogus ir Lietuvos muzikos istorijos dalis, o zmoniu visai nesusirinko.Be poros senu draugu ir penkiu, netycia uzklydusiu marozu- tuscias klubas.

  0  0
Komentuoti gali tik registruoti, ir neapriboti vartotojai.