Registruotis | 
Dabar naršo: 0 vartotojų ir 123 svečiai
Temos


Senoji mokykla: "Zodiac" – tarpgalaktinė sovietinė muzika

ZodiacSovietų laikų legenda, latvių studentų "instrumentinio roko grupė", kurios plokštelių dažnas rastų savo tėvų fonotekose - Zodiac.

Praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio pabaigoje Latvijos Valstybinės Jazeps Vitols Konservatorijos kompozicijos studentas Janis Lusens buvo tas, kuris iš tuometinio studentų ansamblio Arka, išėjus kompozitoriui ir klavišininkui Juris Kulakovs, sugalvojo grupę pervadinti į Zodiac. Pakvietė pianino studentę Zane Griva, gitaristą iš kontraboso klasės Andris Silis, timpanistą Andris Rainis bei bosistą Ainars Ašmanis. Grupės lyderis J.Lusens grojo sintezatoriais ARP Omni ir ARP Odissey bei čelesta, Zane skambino pianinu, ARP Omni bei dainavo, Arnis Rainis buvo atsakingas už perkusiją, Andris Silis grojo gitara, o Ainars Ašmanis bosine gitara.

Zodiac bandė kurti muziką panašią į to meto Tangerine Dream, Kraftwerk, Jean Michel Jarre, Space - kurie paprastam SSRS piliečiui buvo uždrausti ir nežinomi. Negalima teigti, kad iki Zodiac atsiradimo elektroninė muzika Sovietų Sąjungoje neegzistavo, tačiau ji niekad nebuvo taip iškilusi, kaip po pirmojo Zodiac albumo.

Grupė eksperimentavo su elektroniniais skambesiais ir daug laiko dirbo studijoje, tad 1980 m. įrašė savo pirmąjį albumą ,,Disco Alliance", kuris buvo išleistas 1981 m. vinilinės plokštelės pavidalu, vienintelėje SSRS įrašų kompanijoje "Мelodija", o įrašas buvo atspaustas Rygos plokštelių fabrike.

Be J.Lusens komponavimo talento, Zodiac sėkmę lėmė ir vienas to meto geriausių Latvijos garso inžinierių - Alexander Griva, kuris užtarė jaunuosius atlikėjus (grupės amžiaus vidurkis buvo apie 20m.) prieš valdžią, nes tuo metu rimtoje studijoje ne bet kas galėjo darbuotis.

ZodiacTaip viskas ir prasidėjo - albumą Sovietų Sąjungoje graibstyte graibstė. Nemažai jo kopijų parduota ir kitur - Suomijoje, Japonijoje, Austrijoje. Tai buvo tarsi atsakas į tada vakaruose beprasidedančią elektroninės muzikos invaziją, taip pat - juntama ir to meto disco atlikėjų įtaka. Devintojo dešimtmečio melomano ausiai tai siejosi su kažkuo visiškai nauju, šviežiu ir gaiviu. Zodiac įrašų klausėsi visa SSRS - nuo vaikų iki senukų. Plokštelė, kupina kosminių nuotaikų, lyriškų, melodingų bei smagių ir ritmiškų kompozicijų , tapo būtinu atributu kiekvieno sovietinio melomano kolekcijoje. Tai buvo pats populiariausias visų laikų albumas Sovietų Sąjungoje, o tai jau reiškia daug - juk tuo metu reikėjo neužmiršti išlaikyti balansą tarp "galima" ir "negalima". Atskirą straipsnį būtų galima skirti šio bei vėlesnio Zodiac albumų apipavidalinimui - viršelius kosmine tematika išmargino tuo metu žinomi Rygos dailininkai.

Išleidę ,,Disco Alliance" koncertavo net Maskvoje, taip pat pradėjo įrašinėti muziką filmams, dar po poros metų pasirodė antrasis Zodiac albumas "Music In The Universe". Galima spėti, kad tokį pavadinimą įkvėpė, ar bent prie to prisidėjo, vizitas į SSRS kosmonautų rengimo centrą - "Žvaigždžių miestelį". Tai muzikatams paliko labai didelį įspūdį.

Šis albumas nesulaukė tokio stulbinančio pasisekimo, kaip pirmasis, visgi buvo sėkmingas - bendras Disco Alliance bei Music In The Universe parduotų kopijų skaičius viršijo 20 mln. vienetų. Plokštelė tuo metu kainavo 4 rublius. Verta paminėti, kad grupės sudėtis buvo pasikeitusi - Janis Lusens tebegrojo klavišiniais ir tebebuvo grupės kompozitorius, Maija Lusena - grupės "balsas", Zigfrids Muktupavels griežė smuiku ir retkarčiais dainuodavo, gitara grojo Dzintars Sagens, Gatis Zvirgzdins - dar vienas klavišininkas. Sudėties pasikeitimas neitin įtakojo tą futuristinį Zodiac skambesį, tačiau "Music In The Universe" dažnai įvardijama, kaip blanki Disco Alliance kopija. Beje, abu albumus galima įsigyti viename kompaktiniame diske.

Po 1983 m. grupė tęsė garso takelių įrašus ir taip pat pradėjo kurti latvių tautine tematika, o 1985 m. Zodiac išleido paskutinįjį bent kiek "Zodiac'inį" albumą "Music From The Films", kuriame skambėjo grupės kompozicijos sukurtos V.Vlasov'o filmams "Tanko ekipažas" bei "Moters džiaugsmai ir godos". Vėliau iš Zodiac teliko Janis Lusens, kuris padedamas jau kitų muzikantų 1989m. išleido Albumą "In Memoriam", tačiau šio albumo skambesys buvo gerokai atitolęs nuo tikrojo Zodiac.

Oficialiai grupė išsiskirstė 1991m., bet 2006m. išleitas kompaktinis diskas su šešiais kūrinio "Provincial Disco" (iš pirmojo albumo "Disco Alliance") house remiksais rodo, kad Zodiac vardas nėra pamirštas ir tebėra gerbiamas.

Another Justin, 2008 Vasario 07, 21:46

Komentarai

 • naujas as
  naujas as @ 2008 Kovo 01, 09:57

  eina sau, nesitikejau adjscene atrasti toki straipsni... :) tarp visu techno plokshteliu, pirmoj vietoj puikuojasi ish techio pasisavinta plokshte "Disco Alliance"... :)

  0  0
 • televizorius
  televizorius @ 2008 Vasario 13, 08:10

  buvo idomu paskaityt ir susipazint.

  0  0
 • rushkeys
  rushkeys @ 2008 Vasario 13, 12:35

  siandien vakare pasharinsiu ;)

  0  0
 • vaiper
  vaiper @ 2008 Vasario 12, 03:37

  gal kas mp3 suveiktu?

  0  0
 • vaiper
  vaiper @ 2008 Vasario 12, 03:35

  db begciau i palepe ieskoti ploksteles.... deje jos ten nebera.

  0  0
 • Diskoteka Moderna
  Diskoteka Moderna @ 2008 Vasario 05, 10:07

  Radai kuo Pauliau pasigirt...

  0  0
 • paulius[h-c.lt]
  paulius[h-c.lt] @ 2008 Vasario 04, 06:34

  t.y. cvekais

  0  0
 • paulius[h-c.lt]
  paulius[h-c.lt] @ 2008 Vasario 04, 06:33

  turiu lp sita,prikales ant sienos scekais:)

  0  0
 • Morandis
  Morandis @ 2008 Vasario 01, 03:40

  Beje del ARGO, tai galimas daiktas, kad apie tai kazkada, jei viskas bus gerai - bus pasneketa! ;)

  0  0
 • rushkeys
  rushkeys @ 2008 Vasario 01, 01:46

  heh, atsimenu mazas nuolat sukdavau ,,disco alliance", ir tai buvo kazkas naujo, paslptingo ir neiprasto tiek muzika, tiek virseliu. dabar paklausius tokia nostalgija apima :) smagu, kad prisiminet!

  0  0
Komentuoti gali tik registruoti, ir neapriboti vartotojai.