Registruotis | 
Dabar naršo: 0 vartotojų ir 48 svečiai
Temos


DJ terminai "žaliems"

Kiekvieno dj žodyne kalbant pasitaiko po keletą frazių, kurias išgirdęs paprastas mirtingasis gali išsigąsti, o norintis išmokti groti ar pradedantysis nelabai sugeba apskritai suvokti, apie ką kalbama. Pvz., "kartridžas", "anti-skeitingas" ir kiti panašūs žodeliai, vartojami plokštelių grotuvų charakteristikose, ir tampa neaiškūs, kol jų nepaaiškina žmogus, geriau susipažinęs su technika.


Šiame straipsnyje paaiškinsime pagrindinius žodžius, pasitaikančius plokštelių grotuvų charakteristikose ir aprašymuose.


Aliumininė galvutės šerdis
Gaminama pilant lydytą aliuminį į formą. Taip suprojektuota šerdis padeda išgauti didesnį tikslumą ir atsparumą virbracijai. Naudojama išskirtinai kokybiškoms plokštelėms.


Anti-skeiting įrenginys
Tiksliai sukalibruotas reguliuojamas įrenginys, veikiantis tonearm'e šalia jo sukimosi centro, kad neutralizuotų natūralią tonearm'o tendenciją judėti prieš įrašą, kartu prilaikydamas stylus'ą, išcentruotą įrašo takelyje. Paprastai naudojamos sistemos su spyruokle.


Balanso svoris
Skiriamas balansuoti tonearm'ą ir nustatyti šliejimosi jėgą. Taip pat vadinamas "counterbalance"


Boras
Cheminis elementas, kietas kaip deimantas ir turintis aukštą elastingumo koeficientą, todėl idealus kartridžų gembės medžiagos gamybai.


Boro nikeliatas
Nikelis su kristalizuotu bario paviršiniu sluoksniu. Naudojamas tonearm'ų vamzdelio konstrukcijoms - ši medžiaga mažai sveria, taip pat standina ir tvirtina.


Boro titanatas
Titanas su kristalinio boro sluoksniu reikalingas standumo koeficiento didinimui. Dėl mažos masės, tvirtumo ir atsparumo korozijai titanas visada naudojamas lėktuvų dalims.


Direct Drive sistema
Grotuvo sistema, naudojanti žemo greičio grojimo variklį (Technics grotuvuose su +/- 10% pitch'u nuo 29.97 iki 49.5 rpm ir Vestax grotuvuose: PDX-8000 ir PDX-d3s su +/- 12% pitch'u nuo 29.304 iki 50.4 rpm, o PDX-2000 grotuve su +/- 10% pitch`u ir +/- 50% ultrapitch'u nuo 19.98 iki 72 rpm ), tiesiogiai susietą su plokšte (pagrindu), tam, kad variklio ašis tiesiogiai kontaktuotų su sukimo įrenginiu.


Eliptinis stylus'as
Stylus'o galas, turintis elipsinę susikirtimo sekciją, priešingas konusinės formos stylus'ams.


FG Servo variklis
Dažnių generatorius variklyje, kuriantis signalą, priklausantį nuo variklio sukimosi. Palyginti su elektroninio valdymo varikliu, FG variklis turi mažesnį greičio nukrypimą ir yra mažiau veikiamas temperatūros.


Fiksuotos kvarco fazės valdomas grotuvas
Grotuvas, kurio variklio sukimasis valdomas labai tiksliu kvarco judesiu. Pvz., Technics SL-Q310, SL1200Mk2, Vestax PDX-2000, PDX-d3s, PDX-8000, Pvt e2.


Gembė
Kartridžo dalis, kuri praleidžia vibracijas, gautas stylus'o iš įrašo, ir perduoda jas į elektromagnetinį generavimo įrenginį.


Izoliatorius
Izoliatorius, ar šoko sugėrėjas, reikalingas, kad virpesiai nepatektų iš grotuvo į išorę.


Headshell'as
Įrenginys, skirtas kartridžui primontuoti prie tonearm'o.


Kartridžas
Keitiklis, kuris verčia mechaninius virpesius, gautus iš plokštelės įrašo, elektriniais virpesiais.


MC (judančios ritės) kartridžas
Sistema kartridže, kurioje juda ritė, kurianti elektromagnetinę galią.


MM (judančio magneto) kartridžas
Sistema, kurioje juda magnetas ir generuoja elektromagnetinę galią kartridže. Lengvai naudojamas ir paprasčiausias tipas.


Nekontaktinis variklis
Variklis, neturintis slydimo kontakto medžiagos ar anglies blokų. Vietoj jų naudojama elektrinė grandinė statoriaus poliariškumui keisti. Variklis ir diskas turi skirtingus polius, ir prasisukdamas diskas automatiškai atsistumia nuo magnetų, esamų prie variklio. Tad pitch'as šiame variklyje - tik pagrindo magnetų atstūmimo jėgos keitiklis, kadangi jokių dirželių nėra ir diskas atstumiamas magnetu dažniausiai 4 vietose.


Pagalbinis variklis
Variklis su integruotu automatizuotu greičio valdymo įrenginiu, skirtas pagrindinio variklio sukimo stabilizavimui.


Automatinis plokštelių grotuvas
Grotuvas, kuris turi visas reikiamas funkcijas pakelti tonearm'ą nuo jo laikymo vietos ir perkelti jį tiksliai į takelį bei grąžinti atgal į vietą, kai pasiekiama įrašo pabaiga. Pvz., Technics SL Q3210/SL-1300/SL-150 yra automatiniai.


Pitch (greičio keitimo) svirtis
Svirtis, leidžianti keisti įrašo greitį tam tikrame intervale. Technics grotuvuose +/- 8%, +/- 10%. Vestax PDX-8000 ir PDX-d3s grotuvuose programuojama svirtis su +/- 3%, +/- 6% arba +/- 12%, o PDX-2000 modelyje +/- 10% svirtis ir papildoma +/- 50%.


Prispaudimo jėga
Svoris ar jėga, spaudžianti stylus'ą žemyn prie įrašo takelio.


Pusiau automatinis grotuvas
Grotuvas, automatiškai grąžinantis tonearm'ą, kai įrašas baigiamas groti. Pvz., Technics SL-1400/1410 direct drive grotuvai ir Vestax Petit Pop BDT-2500 dirželinis grotuvas.


RPM
Tiek kartų grotuvas apsuka plokštelę per vieną minutę.


S formos tonearm'as
S formos tonearm'as - priešingas tiesiam tonearm'ui.


Slydimo jėga
Jėga, grojant įrašą, slegianti tonearm'ą į centrą.


Stylus'as
Panašus į adatą objektas, judantis įrašo takelyje ir priimantis virpesius.


Sukimosi pradžios momentas
Jėga, kuri priverčia sustojusią grotuvo plokštę pradėti suktis. Vienetai - kg/cm. Kuo didesnis vienetas, tuo sukimasis bus mažiau paveiktas stylus'o ar trinties. Pvz., Technics grotuvai turi 1.6 kg/cm, Vestax Pdx-d3s ir Pdx-8000 grotuvai 1.6 kg/cm ir Pdx-2000 2.0 kg/cm, Numark Ttx1 3.7 kg/cm jėgą.


Tonearm'as
Įrenginys, kuris laiko kartridžą, suteikia reikiamą jėgą takelių sekimui įrašo grojimo metu.


Trintis
Sukimosi trintis atsiranda tonearm'ui prilietus plokštelę. Kuo mažiau trinties, tuo laisviau tonearm'as juda įrašo takeliu.
Joninė & Una, 2007 Balandžio 09, 14:50

Komentarai

 • plath
  plath @ 2010 Kovo 12, 08:01

  Kratinys kažkoks.. Net susipainiojau beskaitydama.

  0  0
 • Sevilietis
  Sevilietis @ 2009 Rugpjūčio 28, 12:08

  vovo cia versdamas dar labiau apsunkino viska is to vertimo reikia dar versti kaskokiu nesamoniu priverte lyg cia reikia kaskam jai zalias tai zalias prisesi prie pult oir ismoksi (:

  0  0
 • alus
  alus @ 2006 Kovo 20, 04:52

  paskaiciua i da labiau nieko nebesuprantu

  0  0
 • rōjin
  rōjin @ 2006 Vasario 22, 06:45

  V. pritariu tau, ce daug zodziu lyg isgalvoti, suprasti gali tik susidures ar kazka ismanantis, reikia ukishkai gi aishkint, ce kaip slengas zodyne :)))

  0  0
 • Nervas
  Nervas @ 2005 Balandžio 25, 01:46

  ko buvo siekta shiuo straipsniu? bet kuriuo atveju, tai kratinys 200%

  visu pirma, manau, reiketu sugalvot, ka norit rashyt ir kam tai norit daryt. kitaip nieko nebus.
  *jei norit ivest milijona nauju terminu, kurie net nera vertalai, o tiesiogine prasme anglu kalbos zhodzhiai, tai ash nemanau, kad ta verta daryt
  *jei norit tiesiog versti patefonu serviso knygeles, paimkit ant keliu zhodyna

  abejoju, ar shis straipsnis turetu vadintis "dj terminai zhaliems".chia matyt labiau "patefonu konstrukcijos ypatumai anglishkai". bet tokiu tixlu geriau, matyt, eit pirkt "operation manual" vieno tokiu aparatu.

  bet tam tikrai terminologijai kalbininku isikishimo tikrai reiketu. mintis neprasta. sekmes ka nors doro ish jos rutuliojant. visada palaikysiu toki entuziazma.

  0  0
 • Vitriol
  Vitriol @ 2005 Balandžio 23, 03:22

  a ir dar, cia gal suklydo zmones:
  "Pitch (greičio keitimo) svirtis
  Svirtis, leidžianti keisti įrašo greitį tam tikrame intervale. Technics grotuvuose +/- 8%, +/- 10%..."
  Ne +/- 10%, o +/- 16%(pvz pas Technics 1210 G MK5).

  Peace

  0  0
 • Vitriol
  Vitriol @ 2005 Balandžio 23, 02:34

  is komentaru supratau, kad straipsnelis buvo ne zaliems, o jei norima buvo zaliems, tai reikejo idet paveiksliukus su rodyklytem.:)
  Dabar gavosi flame'as afigennas :))).

  0  0
 • ArasZ
  ArasZ @ 2005 Kovo 05, 08:52

  HUINIA bl kolkas apie pafus nelebai zinau bet dabar ....
  ZJB S formos tonearm'as priesingas tiesiam tonearm'ui turbut pirmokas laiswai atsakytu. Ir tai ilgai negalfojas
  TFu..........

  0  0
 • astralas
  astralas @ 2005 Sausio 06, 10:13

  Jo, yra, tik tam oficialiam DMC WORLD kuri žiūrim pas tave pastoviai tai ten Technics'ai, vareva, kad ir Stantono DMC čempas :)

  0  0
 • astralas
  astralas @ 2005 Sausio 06, 12:18

  Vestaxas greičiau įsibėgėja, tas DMC DJams turėtų būti patogiau, na reikia klaust Mamanios, 2Fresho, RedMano kaip jiems tas ir anas,

  BLIA, 15 diskusijų :))

  0  0
Komentuoti gali tik registruoti, ir neapriboti vartotojai.